İsrail: Politik değil, ticari bir sorun

Mısır ile arasındaki doğalgaz anlaşmasının tek taraflı olarak feshedilmesi üzerine oldukça zor durumda kalan İsrail, gelişmeyi ticari bir sorun olarak değerlendirdi.

23.04.2012 - 13:55

İsrail: Politik değil, ticari bir sorun

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Mısır’ın anlaşmayı feshetmesinin “iyi bir işaret olmadığını” belirtti ve “Bu gelişmeyi bir ticari sorun olarak görmek istiyoruz. Bence ticari bir sorunu diplomatik bir soruna çevirmek bir hata olur” ifadesini kullandı.

Lieberman, “İsrail olarak Mısır ile aramızdaki barış anlaşmasını korumayı amaçlıyoruz. Bu aynı zamanda Mısır’ın en büyük önceliklerinden biri” dedi.          

Mısır’ın EGAS şirketi, dün İsrail’le olan 20 yıllık anlaşmayı sona erdirmişti. Mısır, İsrail doğalgazının yüzde 40’ını tedarik ediyor.

EGAS Başkanı Muhammed Shoeib, Mısır’ın Hayat televizyonuna yaptığı açıklamada, “kararın politik olmadığını, İsrail’in anlaşma şartlarına uymadığını” ifade etti.

Mısır, İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi olma özelliğine sahip. 1979’da imzalanan anlaşmanın ardından İsrail’le barış yapan ikinci Arap ülkesi 1994’te Ürdün olmuştu.

Mısır’ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in Şubat 2011’de Arap Baharı’yla gelen devrimle koltuğunu kaybettiğini günden bu yana, İsrail ile ilişkiler de gerilmeye başlamıştı.

EKONOMİ DÜNYASI ALARM VERDİ
İsrail Ekonomi Bakanı Yuval Steinitz, doğalgaz anlaşmasının iptal edilmesinin ekonomi de büyük etkileri olacağı gibi, diplomatik alanda da yankı uyandıracağını ifade etti.

Sina Yarımadası üzerinden İsrail’e uzanan doğalgaz boru hattı, geçtiğimiz yıl birçok defa sabotaja uğramış ve İsrail’e yapılan aktarımlar birçok defa kesintiye uğramıştı.

Steinitz, “Mısır’ın ortaya koyduğu tehlikeli tavırla barış anlaşmasına gölge düşürdüğünü ve iki ülke arasındaki atmosferi bozduğunu” ifade etti.

MISIR’DAN YENİ TEKLİF
Mısır’ın MENA haber ajansı, doğalgaz ticaretinin yeniden başlayabileceğini ancak hükümrtin yeni bir fiyat üzerinden anlaşma yapmak istediğini belirtti.

Uluslararası İşbirliği Bakanı Fayza Abul Naga’nın, “yeni şartlara dayanan yeni bir anlaşmaya karşı olmadığını ancak yeni bir bir fiyat belirlemek istediklerini” söyledi.

Mısır, 2005’te yenilenen 20 yıllık anlaşmanın şartların uymadığı gerekçesiyle dün doğalgaz ticaretini durdurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...