'İsrail saldırırsa Hizbullah sessiz kalmaz'

İsrail ile Lübnan askerleri arasında sınırda yaşanan ölümlü çatışma sonrası, Hizbullah'tan açıklama geldi.

Anadolu Ajansı 03.08.2010 - 23:14

'İsrail saldırırsa Hizbullah sessiz kalmaz'

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, İsrail Lübnan ordusuna saldırıda bulunursa sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Video bağlantısı yoluyla onbinlerce kişiye seslenen Nasrallah, ''Lübnan ordusuna her nerede saldırı olursa orada direniş olur ve (direniş) buna muktedirdir. Direniş sessiz kalmayacaktır ve itidal göstermeyecektir'' dedi.

Nasrallah, ''Lübnan ordusunu hedef alan İsrail'in eli kırılacaktır'' diye konuştu.

Eski Lübnan başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesinden İsrail'i sorumlu tutan Nasrallah, ''Refik Hariri'ye 14 Şubat 2005'te düzenlenen suikastten düşman İsrail'i sorumlu tuttuğumuzu bugün size bildiriyorum'' dedi.

İsrail-Lübnan sınırındaki çatışmada bir İsrailli yarbayla, ikisi asker üç Lübnanlı ölmüştü.

ÜRDÜN'DEN TAM DESTEK
Öte yandan, Ürdün Başbakanı Samir Rifai, ülkesinin Lübnan'a ve topraklarına karşı her türlü saldırıya karşı desteğini belirtti.

Rifai, Ürdün'ün desteğini Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaptığı telefon görüşmesinde dile getirdi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ
Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve Lübnan askerleri arasında çıkan çatışmalardan derin endişe duyduğunu bildirdi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından yapılan itidal çağrısına katıldı.

Konsey üyesi Lübnan'ın çağrısı üzerine yapılan toplantının ardından Güvenlik Konseyi'nin ağustos ayı dönem başkanı Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin tarafından okunan açıklamada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 15 üye ülkenin gelişmelerden derin endişe duyduğu belirtilerek, taraflar itidalli olmaya ve ateşkese uymak için azami dikkat göstermeye çağrıldı.

Çurkin ayrıca Konsey üyelerinin, bu tip olayların ileride yaşanmaması için Lübnan'daki BM gücünün hazırlayacağı raporun sonucunu da sabırsızlıkla bekleyeceklerini belirtti.

Japonya'yı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un sözcüsü Martin Nesirky de Genel Sekreter'in çatışmalardan endişe duyduğunu söyleyerek, tarafları azami itidale çağırdığını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...