İsrail Başbakanı Ehud Olmert başkanlığında bu akşam toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi’nden Gazze’de tek taraflı ateşkes kararı çıktı. Bu gece 02.00’den itibaren geçerli olacak ateşkes kararını İsrail halkına seslenen Başbakan Olmert duyurdu. Olmert, “02.00’de silahlarımız susacak ama Gazze Şeridi ve çevresinde kalmaya devam edeceğiz. Düşmanlarımız taarruza kalkışırsa, ordumuz misliyle karşılık verecek” dedi.

Olmert, Gazze’ye 22 gün önce başlattıkları saldırılarda tüm hedeflerine ulaştıklarını belirterek başarılı kararlar aldıklarını söyledi.

Amaçlarının bölgede barışı sağlamak olduğunu ve bölgeye insani yardım girişi için çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Olmert, bölgeye uluslararası gözlemci istediklerini açıkladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a teşekkür eden Olmert, “Bizi anladı” diye konuştu.

Olmert, Hamas’ın İsrail’e bir daha saldırması halinde yine karşı saldırı düzenleyeceklerini duyurdu. Gazze’de asker konuşlanmaya devam edileceğini vurgulayan Olmert, Gazze’den çekilmek için Hamas saldırılarının durmasını şart koştu.

Olmert şunları söyledi:

“Operasyona çıktığımız günkü hedeflere, hem askeri ve hem de siyasal anlamda ulaştığımıza karar verdik. Silah kaçakçılığına olanak veren tünellerin hemen tamamı, bulabildiğimiz kadarıyla imha edildi. Silah depoları havaya uçuruldu. Deniz, kara ve hava kuvvetlerinin işbirliği ve tüm teknik olanaklar kullanılarak, İsrail’i tehdit eden unsurları ortadan kaldırmaya özen gösterdik. Savaşa çıkarkenki hedeflerimize tamamıyla ulaştık. En önemli hedefimiz, güneydeki yerleşim bölgemizde daha normal bir yaşam sağlamaktı. İsrail, terör örgütleriyle nasıl savaşılması gerektiğinin örneğini vermiş ve bu konuda dünya devletlerinin de desteğini almıştır. Gazze’den çekilirken bir daha oraya dönme niyetimizin olmadığını tüm dünya liderlerine söyledik. Hamas terör örgütü, yönetimi ele geçirdikten sonra Filistin halkını kalkan olarak kullanmış, okulların içinden ateş etmiş ve terör faaliyetini sürdürebilmek için kendi halkını ölüme götürmüştür. Ortadoğu’da söz sahibi olmak isteyen İran, Hamas ile işbirliği içinde çalışmış ancak başarılı olamamışlardır.”

Yurtdışındaki Hamas liderlerinin, Gazze’deki Filistinliler’in acılarını hiç hesaba katmadıklarını ve onların adına halen savaşı sürdürmek istediklerini de vurgulayan Olmert, şöyle devam etti:

“Ben, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştüm. Onun isteği üzerine bu ateşkes kararını değerlendirdik. Gece yarısı sonrası, saat 02.00’den itibaren ateşkes yürürlüğe girecek ve İsrail ordusu, ateşkesi korumak için konuşlanacaktır. Ancak İsrail ordusu, ateşkes ihlal edildiği takdirde karşılık vermeyi kendi hakkı sayacaktır. Filistin halkıyla savaşmak istemiyoruz ancak ancak terör örgütlerine karşı hiçbir müsamaha göstermeyeceğiz. Hiçbir terör örgütünün bizi denemesini tavsiye etmem.”

Gazze’deki ailelere de seslenen Olmert, “Bizim savaşımız sizinle değildi. Ama bu savaş sırasında ailelerinize ve masum insanlara acı verilmiştir. Zarar gören çocuklarınızın acısını yüreğimizde hissediyoruz. İsrail sizin düşmanınız değildir. Sizin düşmanınız Hamas’tır” diye konuştu.

ANLAŞMA MISIR ÜZERİNDEN
İsrail, ateşkes anlaşmasını ve koşullarını Mısır ile görüşüyor. Anlaşma, Mısır üzerinden yapılacak. Anlaşmanın koşullarından birisini, 2.5 yıl önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit’in serbest bırakılmasının oluşturduğu belirtiliyor. Olmert de Gilad Şalit’i asla unutmadıklarını ve geri getirilmesinin öncelikli olduğunu belirtirken, bu konuyu kimsenin kendilerine hatırlatmasına gerek olmadığını dile getirdi.

Anlaşmanın bir başka koşulu da Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki, tünellerin kazıldığı Filadelfi Yolu’nun kontrol altına alınarak silah kaçakçılığının önlenmesi. Bu konuda da ABD ile bir anlaşmaya varılmıştı.

BARAK’TAN HAMAS’A GÖZDAĞI
Olmert’ten sonra konuşan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da Hamas’ın belki ateş açmayı sürdürebileceğini ifade ederek, “Eğer Hamas saldırılarını sürdürürse, İsrail ordusu operasyonlarını, hatta genişleterek sürdürmeye hazırdır” dedi.

YORUMCULAR: YALNIZCA BİR ARA VERME
Olmert’in konuşmasını değerlendiren Kanal 2 Yorumcusu Ehud Yaari, Olmert’in özellikle Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in isteği üzerine bu kararı aldıkları yolundaki sözlerine atıfta bulunarak, “Belli ki Mübarek Hamas’a da aynı öneriyi yaptı. Ben bunu bir ateşkes olarak görmüyorum. Yalnızca bir ara verme olarak değelendiriyorum” diye konuştu. Bir diğer yorumcu da aynı görüşleri dile getirdi ve ateşkes değil çatışmaya ara verme olarak gördüğünü, bunun ne kadar süreceğini bilemediğini vurguladı.

ATEŞKESTEN SONRAKİ İLK FÜZELER
Toplantının bitimine yakın, Gazze’deki Filistinli millitanlarca, İsrail tarafına 2 Grad füzesi atıldı, füzelerden biri Aşdod diğeri de Aşkelon kentine geldi. Aşkelon’a düşen füze bir elektrik direğine isabet etti ve kısmi elektrik kesintilerine neden oldu. Aşdod’da atılan füze, herhangi bir yaralanmaya neden olmadı.

Olmert’in tek taraflı ateşkes ilanı sonrasında Gazze’ye yaklaşık 35-40 kilometre uzaklıktaki Necef’in ortasındaki Ber Şeva kentine ise art arda 8 Grad füzesi atıldı.

EREZ’E SAHRA HASTANESİ KURULACAK
İsrail’in Kızılay’ı konumundaki Magen David Adom, Erez geçişine bir sahra hastanesi kurma kararı aldı. Gazze’deki yaralıların buraya taşınarak ameliyat ve tedavileri yapılacak.