İsrail'den Türkiye'ye heyet geliyor

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet bu ay içinde Suriye gündemiyle Türkiye'ye gelecek. Görüşmelerde İsrail'in İran konusundaki endişeleriyle Türkiye'nin YPG terör örgütü hassasiyeti masada olacak.

NTV Haber 07.03.2017 - 12:26

İsrail'den Türkiye'ye heyet geliyor

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Türkiye ile İsrail bir taraftan Mavi Marmara saldırısıyla askıya alınan anlaşmaların yeniden yürürlüğe girmesi için mesai harcayacak.

İsrail-Türkiye arasında üst düzey ziyaretler planlanırken, alt seviyede görüşmeler de sürüyor. İsrail'den bir diplomat heyetinin bu ay içinde Ankara'ya gelmesi planlanıyor.

Görüşmelerin gündemi, Suriye ve Ortadoğu'daki gelişmeler olacak. Türkiye'nin hassasiyeti Kuzey Suriye'de oluşabilecek olası bir YPG koridoru.

İsrail'in ise görüşmelerde 3 kırmızı çizgisini vurgulaması bekleniyor. İran'ın koridor açarak Akdeniz'e ulaşmasının engellenmesi. Suriye'den İsrail'e dönük saldırılar ve silahların yayılması, özellikle Hizbullah gibi grupların eline geçmesinin önlenmesi.

İki ülke arasında Mavi Marmara krizi ardından askıya alınan askeri anlaşmaların tekrar yürürlüğe girmesi konusundaki çabalar da sürüyor. Bu konuda savunma ve dışişleri bakanlıkları karşılıklı görüşüyor.

BAKANLARDAN KARŞILIKLI ZİYARET

İsrail enerji bakanının nisanda Türkiye'ye, Türk ekonomi bakanının da mayısta İsrail'e gitmesi bekleniyor.

Gazze ambargosunun esnetilmesi konusunda da ortak anlayış sürüyor.

Yetkililer bugüne kadar Türkiye'den 2 geminin İsrail'e gittiğini belirtiyor. "Ek gemiler için işbirliği yapılabilir" mesajı veriyor.

İsrailli yetkililer Hamas'ın Türkiye'deki faaliyetleri konusunda ise daha gidecek uzun bir yol olduğunu belirtiyor.

Hamas'ın askeri kanadının üst düzey isimlerinden Salih Aruri geçen yıl Türkiye'den sınırdışı edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...