İsrail kabinesi yeni aldığı bir kararla, bu ülkenin vatandaşlığını almaya hak kazanmak için ''devletin Yahudi niteliği''ne bağlılık yemini etmeyi mecburi kıldı.

İngiltere'nin Guardian gazetesi ise başyazısında bu konuyu irdeledi.

''Bu ayrımcı bir düzenleme'' yorumunu yapan Guardian, bazı Filistinlilerin teklifi ''ırkçı'' olarak nitelediklerini anımsattı.

İsrail'in Yahudilerin ve diğer bütün vatandaşlarının devleti olabileceğini kaydeden gazete, ''ama asla bir Yahudi devleti olamayacağının'' altını çiziyor:

''Hükümetteki bir İşçi Partili bunu korkunç bir hata olarak niteledi. Bu hatadan fazla bir şey. Hata, yanlış hesap yapmaktır, burada ise tasarlanmış bir plan var. Amacı, sınırların belirlenmesi ve Kudüs'ün bölünmesinden sonra Filistinlilerin egemen İsrail topraklarına geri dönüşüne ilişkin müzakere başlığına önleyici bir müdahale bu adımın. Mahmud Abbas da bu mültecilerden.'

Eğer Netanyahu, yerleşim merkezi inşasını dondurmazsa, İsrail'in bulabileceği en esnek müzakereci olan Abbas istifa tehdidinde bulundu.

Filistin yönetimini lağvedip ABD ve BM'den bağımsız Filistin devletini tanımalarını isteyeceğini duyurdu.

Netanyahu, sadece bunu hızlandırıyor. Bu gerçekleştiğinde de dünyaya hizmet etmiş olacak. Gelecekteki vatandaşları barışı beceremeyen bir devlete bağlılık yemini ediyor olacaklar.''