Başbakan Erdoğan’la birlikte KKTC’de bulunan Başdanışmanı İbrahim Kalın son dönemde gerilimli olan Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İsrail’in Haaretz gazetesine konuşan İbrahim Kalın, İsrail’le ilişkilerin Mavi Marmara baskını öncesi gibi olmasını istediklerini söyledi. Başdanışman, “büyükelçilerin dönüşünden, ortak tatbikatların yeniden başlamasına, sivil ve askeri alanlardaki ortaklıklardan bakanlar düzeyindeki ziyaretlere kadar tüm alanlarda ilişkilerin, baskın öncesine dönmesini arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Yalon’un, “Türkiye sadece özür istiyor, ilişkilerin normalleşmesini önemsemiyor” sözlerinin de doğru olmadığını belirten Kalın, Erdoğan’ın kendisinden Türkiye’nin iyi niyetini göstermesini istediğini belirtti.

‘TÜRKİYE’DEKİ HAVAYI ANLAMALISINIZ’
Başdanışman Kalın, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Mavi Marmara raporuna da değindi. Kalın, daha önce Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından onaylanan ancak Dışişleri Bakanı Lieberman tarafından reddedilen uzlaşı metninde İsrail’in özür dilediğini ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini de doğruladı. Başdanışman Türkiye’nin özür konusundaki hassasiyetini şu sözlerle dile getirdi:

“İlişkilerimize büyük önem veriyoruz ancak İsrail, Türkiye’deki havayı anlamalı. Dostlar yaptıkları hata için özür dileyebilmeli. Olanlardan dolayı biz üzgünüz, daha önce mükemmel olan ilişkilerimizin bozulmasını istemeyiz.”

‘BM RAPORU HAFTAYA YAYINLANACAK’
Birleşmiş Milletler’in raporunun önümüzdeki hafta yayınlanacağını da açıklayan Başdanışman Kalın, daha önce uzlaşıldığı gibi özür ve tazminat konularının raporda yer alacağını umduklarını belirtti.

İbrahim Kalın, Başbakan Erdoğan’ın Gazze’yi ziyaret etmek istediğini de doğruladı ancak ziyaret tarihinin henüz belli olmadığını belirtti.

‘ARABULUCULUĞA HAZIRIZ’
Türkiye’nin daha önce Suriye ve İsrail arasında gerçekleştirdiği arabuluculuk rolünü ilerletmek istediğini belirten Kalın, 2006’dan beri Hamas’ın elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalid konusundaki müzakerelerde de yardımcı olabileceklerini söyledi.