NTV

İsrailli doktorlar işkenceyi görmedi

Dünya

İsraili doktorların, bu ülkedeki cezaevlerinde kalan Filistinli mahkumların işkenceye ve kötü muameleye uğradığını tespit ettikleri ancak bunu rapor etmedikleri ortaya çıktı.

İsrail’de bulunan insan hakları örgütleri, Filistinli mahkumlara sorgulama sırasında işkence uygulandığını belirterek konuyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı.

İsrail'de faaliyet gösteren İşkenceye Karşı Halk Komitesi ve İnsan Hakları İçin Doktorlar örgütü, İsrail hapishanelerinde yatan Filistinli mahkumlarla ilgili bir rapor hazırladı.

Bu ay sonunda yayınlanması beklenen rapora göre, en az 100 Filistinli mahkumun işkence ve kötü muamele gördüğü İsrailli doktorlar tarafından tespit edilmesine rağmen, bu durum rapor edilmedi.

İFADELERE DAYANILARAK SORUŞTURMA AÇILABİLİR
Raporda, konuyla ilgili yeterli sayıda kanıt bulunmadığı için yasal bir girişimde bulunmanın zor olduğu fakat mahkumların ifadelerine dayanılarak soruşturma açılabileceğinin altı çizildi.

İsrail hükümet sözcüsü ise konuyla iligili yaptığı açıklamada, mahkumlara işkencenin bir suç olduğunu ve kanıtların olması durumunda soruşturma açılabileceğini açıkladı.