İşte Kuzey Kore'nin veliahtı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in en küçük oğlu general rütbesi alarak, ülkenin yönetimini devralmayı kesinleştirdi.

28.09.2010 - 09:49

İşte Kuzey Kore'nin veliahtı

Kuzey Kore resmi medyası, ülkenin lideri Kim Jong-il'in en küçük oğluna general rütbesi verildiğini duyurdu.

Bu atama, kendisi de iktidarı babasından devralan Kuzey Kore liderinin halefinin kim olacağı konusunda belirleyici bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Açıklama, ülkenin son 30 yılda sahne olduğu en büyük siyasi kongrenin sonrasına rastlıyor. Kuzey Kore devlet televizyonu, onyıllar sonra İşçi Partisi'nin başkent Pyongyang'da yapılan en büyük toplantısında Kim'in yeniden Genel Sekreterliğe getirildiğini de duyurdu.

Washington Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden Kore uzmanı Profesör Victor Cha, en genç oğul Kim Jong-un'un askere hiç gitmeden orgeneralliğe atanmasının, sağlığı kötüye giden liderin iktidarı devretmeye hazırlandığının göstergesi olduğunu söylüyor.

Profesör Cha, görev devir tesliminin ne zaman olacağının belirsiz olduğunu, Kim Jong-il'in de 1980'deki siyasi kongreden ancak 14 yıl sonra liderlik koltuğuna oturduğunu belirtiyor.

Önceki Amerikan Başkanı George W. Bush'un danışmanlığını yapan Profesör Cha'ya göre, yeni lider, ülkenin çizgisinde bir değişiklik getirmeyecek.

Kim Jong-il ve ülkenin veliahtı olduğu düşünülen oğlu. Kim Jong-il ve ülkenin veliahtı olduğu düşünülen oğlu.

Güney Koreli bazı uzmanlar ise Kuzey Kore'deki liderlik değişimin, ülkeyi istikrarsızlığa sürükleme potansiyeli olduğunu savunuyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in kız kardeşine de generallik rütbesi verildiği ve bunun da liderin ölümü durumunda görevi geçici olarak kız kardeşin alacağı anlamına gelebileceği yorumları da yapılıyor.

VELİAHT 27 VEYA 26 YAŞINDA
Kim'in 1983 ya da 1984 yılında doğduğu sanılan en küçük oğlu Jong-un, İsviçre'de eğitim gördüğü biliniyor. Kuzey Kore'nin 68 yaşındaki liderinin 2008 yılında felç geçirdiğine inanılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...