İlişkili Haberler

İsveç Savcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Başsavcı Marianne Ny'in WikiLeaks internet sitesi kurucusu Julian Assange hakkında yaklaşık 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasına devam etmeme kararı aldığı belirtildi.

Assange, geçen kasım ayında hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde sorgulanmıştı.

İNGİLİZ POLİSİ: ASSANGE'I TUTUKLARIZ

İsveç'in kararı sonrası bir açıklama da İngiliz polisinden geldi. İngiliz polisi, Julian Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden ayrılması halinde tutuklanacağını duyurdu. 

Sorgu günü elçilik önünde düzenlenen Assange'a destek gösterisinde, o hafta ABD Başkanlığını Obama'dan devralacak Donald Trump'a, "Julian Assange'ı affetmesi" çağrısında bulunulmuştu.

Trump, seçim kampanyası sürecinde "WikiLeaks'e aşığım" demişti. WikiLeaks'in, Demokrat Parti'nin Başkan adayı Hillary Clinton ile bağlantılı bazı belgeleri sızdırmasıyla, Demokrat Parti'nin başkanlık kampanyası olumsuz etkilenmişti.

Trump, Assange'ın bu eylemle demokrasiye katkıda bulunduğunu söylemişti.

45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından, 2012 yılının haziran ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

Tecavüz iddialarını reddeden 45 yaşındaki Assange, 2012 yılında Londra’da Ekvador Elçiliği’ne sığınmıştı. Assange 2012'den bu yana Ekvador büyükelçiliğinde yaşıyor.