İsveç Dışişleri Bakanı Wallström: "Ben de" cinsel tacize uğradım

Kadınların günlük yaşamda maruz kaldığı cinsel tacize dikkat çekmeye çalışan #MeToo (Ben de) kampanyasına İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström de katıldı.

Haberler - DW Türkçe 20.10.2017 - 11:00 | Son Güncelleme : 20.10.2017 - 11:01

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström: "Ben de" cinsel tacize uğradım

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström kadına yönelik cinsel tacizin, üst düzey siyasiler arasında da yaşandığına dikkat çektiği bir paylaşımda bulundu.

Wallström, Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein'ın taciz ve tecavüz skandalı sonrası dünya genelinde sosyal medya üzerinden başlatılan #MeToo (Ben de) kampanyası kapsamında, Facebook hesabından "Ben de" ifadesini paylaştı. Kampanyaya katılan sosyal medya kullanıcıları, "Ben de" yazarak uğradıkları sözlü ve fiziksel cinsel taciz vakalarını anlatıyor.

2014 yılında gazeteci Jan Scherman'ın bir kitabında, İsveçli bakanın Avrupalı devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı bir yemek sırasında cinsel tacize uğradığı bilgisi yer almıştı. Wallström, yemek sırasında yanında oturan politikacının elini birden baldırında hissettiğini anlatmıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı,"Masada yanımda oturan kişi beni elle taciz etmeye başladı" ifadesini kullanmıştı. Bakan çarşamba günü yaptığı Facebook paylaşımında, bu yemeğe atıfta bulunup bulunmadığı sorusuna ise, "daha fazla kişisel bilgi vermek istemediği" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...