İsveç sığınmacılara karşı sınır kontrollerine başladı

Sığınmacı sayısını kontrol altına almayı amaçlayan İsveç, Danimarka sınırında pasaport ve kimlik kontrollerine başladı. BM, Avrupa ve İsveç'i bu uygulamalar nedeniyle eleştirdi.

ntv.com.tr 04.01.2016 - 10:19

İsveç sığınmacılara karşı sınır kontrollerine başladı

Her gün binlerce kişi Öresund Köprüsü üzerinden Danimarka'dan İsveç'e yolculuk ediyor. Ancak artık İsveç'e yolculuk etmek isteyenler, bugünden itibaren tüm tren, otobüs ve vapurlarda kimlik ya da pasaport göstermek zorunda.

Bugün itibariyle Avrupa'dan İskandinav ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların sınırdan geçişleri zorlaştı. Yeni uygulamayla İskandinav ülkeleri arasındaki serbest geçişler de kapanmış oldu.

İsveç hükümeti, ulaşım firmalarına kontrolleri kısa bir süre önce zorunlu hale getirmişti.

TREN VE VAPUR İŞLETMELERİ TEPKİLİ

İsveç parlamentosu sığınmacı kontrolüyle ilgili yasayı aralık ayında kabul etmişti. Kontrollerden sorumlu tren ve vapur işletmeleri ise yasayı sert şekilde eleştiriyor.

Firmalar bunun masraf ve daha uzun seyahat saatlerine yol açacağını savunuyor. Öresund Enstitüsü'ne göre, kontroller günde 175 bin euro ek masrafa yol açabilir. Bunun yanı sıra firmaların yatırımları ve iş piyasasında da uzun vadede olumsuz etkileri olacağı düşünülüyor. Kopenhag Havaalanı’nın da çekiciliğini yitireceği iddi ediliyor.

İskandinavya ülkesi İsveç'e 2015 yılında 160 bin kadar sığınmacının geldiği tahmin ediliyor. Danimarka'ya ise 2015 yılında 20 bin iltica başvurususu oldu.

DANİMARKA KONTROLLERİ ARTIRMIŞTI

Danimarka Başbakanı Lokke Rasmussen yeni yıl konuşmasında pasaport kontrollerine atıfta bulunmuştu.

Danimarka-İsveç sınırında daha fazla insan durdurulursa o zaman bunun Almanya-Danimarka sınırında etkileri olacağını kaydeden Rasmussen, "Eğer bunun Danimarka için en iyisi olduğuna karar verirsek o zaman bu, Almanya sınırında sınır kontrollerine başlamamız gereken bir duruma yol açabilir" demişti.

BM'DEN İSVEÇ'E SERT ELEŞTİRİ

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İsveç'in kimlik kontrolü kararını endişeyle takip ettiklerini açıkladı.

İsveç'in bu kararla iltica hakkını kısıtlandığını belirten UNHCR Kuzey Avrupa Basın sözcüsü Mattias Axelsson AB ülkeleri ve hükümetlerinin sığınmacıların her zaman beraberlerinde kimlik bulunduramayabileceklerini anlamalarını istediklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...