İsveç parlamentosundan NATO anlaşmasına onay

İsveç hükümetinin NATO ile imzaladığı Savunma İşbirliği Antlaşması (Host-State) İsveç Parlamentosu'nda kabul edilerek onaylandı. Anlaşma ile NATO askerleri İsveç'te görev yapabilecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.05.2016 - 10:04

İsveç parlamentosundan NATO anlaşmasına onay

İsveç'te 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan antlaşmanın parlamentoda kabul edilmesinin ardından, dinleyici localarından protesto edilmesi üzerine parlamento başkanı güvenlik görevlilerini içeri davet etti.

İsveç'in NATO ile antlaşması 2014 yılında imzalanmış olmasına karşın, yasalarda yapılması gereken değişiklikler nedeniyle bugün oylanmak üzere parlamentonun gündemine gelebildi.

Yasa önerisinin tekrardan Anayasa Komisyonu'nda incelenmek üzere geri gönderilmesi için İsveç Sol Partisi'nin verdiği teklif, 21'e karşı 291 oyla reddedildi.

Kabul edilen Savunma İşbirliği Antlaşması, NATO askeri kuvvetlerinin İsveç'te yerleşmesi ve bu güçlere İsveç'in vereceği desteğin prensiplerini düzenliyor.

Antlaşma ile NATO'nun İsveç sınırları içerisinde helikopter, savaş uçağı ve savaş gemilerinin nakliyesine izin veriliyor.

NATO güçleri ancak İsveç'in daveti üzerine İsveç'te konuşlanabilecek, fakat NATO İsveç toprakları içinde nükleer silah bulunduramayacak.

Sayfa Yükleniyor...