İtalya’da Başbakan Renzi’nin istifası ertelendi

İtalya Cumhurbaşkanı, anayasa referandumundan "hayır" çıkmasının ardından görevi bırakma kararı alan Başbakan Renzi'den istifasını bütçe oylamaları sonrasına bırakmasını istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.12.2016 - 22:59

İtalya’da Başbakan Renzi’nin istifası ertelendi

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, istifa edeceğini açıklayan Başbakan Matteo Renzi’den istifasını bütçenin parlamentoda onaylanması sonrasına bırakmasını istedi.

Ülkede dün yapılan anayasa değişikliği referandumundan ağır yenilgiyle çıkan ve bu nedenle istifa edeceğini açıklayan Başbakan Renzi, Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından kabul edildi.

Yaklaşık 30 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın ülkede dün yapılan anayasa değişikliği referandumundan aldığı sonuç nedeniyle hükümet görevine daha fazla devam edemeyeceği niyetini belirten Başbakan Renzi’den, parlamento çalışmalarında aksaklıklar ve riskler olmaması için bütçe onaylanana kadar istifasını ertelemesini istediği bildirildi.

İkili, sabah saatlerinde de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu arada, Başbakan Renzi, Cumhurbaşkanına gitmeden önce başbakanlıkta kabinesini topladı ve bakanlarına çalışmalarında gösterdikleri ekip ruhundan ötürü teşekkür edip, istifa etme niyetinde olduğunu açıkladı.

İtalyan basını, haberi, “Renzi’nin istifası” donduruldu başlıklarıyla duyurdu. Basında yer alan yorumlarda da bütçenin cuma gününe kadar onaylanması durumunda devamında istifanın gelebileceği ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...