İtalya'da PKK kamplarına baskın

İtalya'da birçok kentte belirlenen PKK kamplarına operasyonu düzenlendi. Operasyonun hedefindeki yerlerden biri Pisa yakınlarında Valdera beldesindeki bir turizm tesisiydi. Baskınlarda 10'u Türk 11 kişi gözaltına alındı.

26.02.2010 - 14:13

İtalya'daki PKK operasyonu Venedik Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla yapıldı. PKK'ya üye toplamak için düzenlenen kamplar, "düğün" olarak adlandırılmaktaydı.

İtalyan güvenlik birimleri, Toscana bölgesinde Pisa kenti yakınlarındaki Valdera beldesindeki bir tarım turizmi tesisinin faal bir PKK kampı olduğu saptandı ve sabaha karşı operasyon başladı.

Operasyonlar, Venedik, Treviso, Pisa, Grosseto, Modena, Udine, Pordenone ve Milano başta olmak üzere ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde yoğunlaştı.

Birçok kentte gerçekleştirilen baskınlarda 16 zanlıdan 11'i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 10'unun  Türk olduğu açıklandı.

Gözaltına alınan İtalyanın kimliği, Andrea Orlando olarak açıklandı. Polis, 41 yaşındaki Orlando'nun 2006'da Fransa'nın Avignon kentinde otomobilinde mitralyöz, tabanca ve mermi ile yakalandığı ve sabıkalı olduğu duyuruldu.

İtalyan makamları, PKK terör örgütünün ülkedeki kamplarını örgüte üye toplama için eğitim amacıyla kullandığını belirledi.

Kamplarda önce Avrupa'da yaşayan PKK'lılar yeni gelen katılımcılara ideolojik eğitim veriyordu. Kurs sonunda katılımcılara, kurs sonunda PKK saflarına katılma çağrısı yapılmaktaydı.

Öte yandan, Fransa'da tutuklu bulunan bir kadın, İtalya'nın Taranto kentinde bir kampta eğitime katıldığını itiraf etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...