İtalya'da PKK operasyonu

İtalya'da PKK'ya karşı düzenlenen operasyonda, örgütün kampları ortaya çıkarıldı, 10 Türk vatandaşı gözaltına alındı.

26.02.2010 - 11:51

İtalya'da terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen geniş çaplı operasyonda, PKK'nın örgüte üye toplama amacıyla eğitim kampları oluşturduğu da ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, kamplarda, terör örgütünün Avrupa'da yaşayan üyelerinin ideolojik propaganda niteliğindeki eğitim sürecinden geçirilen katılımcılara, kurs sonunda PKK saflarına katılma çağrısı yapılmaktaydı.

İtalyan güvenlik birimleri, Toscana bölgesinde Pisa kenti yakınlarındaki Valdera beldesindeki bir tarım turizmi tesisinin, sabaha karşı düzenlenen operasyona dek faal bir kamp olarak kullanıldığının saptandığını belirtti.

Örgütün, Pordenone kenti yakınlarında, geçen yıla kadar faal vaziyette olan bir başka kampta da benzer etkinlikler düzenlediğine işaret edildi.

Bu arada PKK üyeliği nedeniyle Fransa'da tutuklu bulunan bir kadının, İtalya'nın Taranto kentinde bir kampta eğitime katıldığını itiraf ettiği kaydedildi.

Venedik Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla İtalyan güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonlar sırasında elde edilen bilgilere göre, PKK'ya üye toplama amacıyla düzenlenen kamp faaliyetleri "düğün" olarak adlandırılmaktaydı.

İtalya'da, terör örgütü PKK'ya karşı Fransa, Almanya, Belçika ve Hollanda'yla paralel olarak sürdürülen takibat çerçevesinde, bugün muhtelif kentlerde düzenlenen baskınlarda, 16 zanlıdan 11'nin gözaltına alındığı duyurulmuş, zanlılar arasındaki 4 İtalyandan birinin de gözaltında bulunduğu belirtilmişti.

Gözaltına alınan İtalyanın kimliği, Andrea Orlando olarak açıklandı. Polis, 41 yaşındaki Orlando'nun 2006'da Fransa'nın Avignon kentinde otomobilinde mitralyöz, tabanca ve mermi ile yakalandığını ve sabıkalı olduğunu bildirdi.

10 TÜRK VATANDAŞI DA GÖZALTINDA
Venedik, Treviso, Pisa, Grosseto, Modena, Udine, Pordenone ve Milano başta olmak üzere ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde yoğunlaşan operasyonlar, toplam 10 Türk vatandaşının gözaltına alınmasını da beraberinde getirdi.

Zanlılar, Avrupa'dan PKK'ya üye toplamak, kaynak ve lojistik destek sağlamayı amaçlayan bir yapılanmanın üyesi olmakla suçlanıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...