İzlanda 'AB üyeliğine' karar verdi

Ekonomik krizle sarsılan İzlanda, AB'ye üyelik başvurusu yapmaya karar verdi.

16.07.2009 - 15:24

İzlanda 'AB üyeliğine' karar verdi

İzlanda parlamentosu Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusunda bulunulmasına karar verdi.

İzlanda'nın 60 kişilik parlamentosunda 33 vekil, AB'ye üyelik başvurusu yapılmasına onay verdi, 27 vekil karşı çıktı.

İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir Temmuz ayı içerisinde, büyük ihtimalle 25-27 Temmuz'da AB'ye üyelik başvurusunda bulunacağını açıkladı. Sigurdardottir müzakerelerin 2,5-3 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Ülkenin AB'ye girip girmeyeceği ise müzakere sürecinin sonunda İzlanda halkının gerçekleştireceği bir referandum ile belli olacak.

AB'ye üyelik İzlanda'da yoğun tartışmalara neden olan bir konu. Koalisyon hükümeti AB'ye üyelik yanlıları ve karşıtları arasında bölünmüş durumda.

AMAÇ EKONOMİK İSTİKRAR
İş ve Yatırım Bakanı Gyli Magnusson, Euro bölgesine katılmanın ülkenin para birimin istikrarlı hale gelmesine yardımcı olacağını söyledi. İzlanda ekonomisi mali krizde ciddi darbe almıştı.

İzlanda eğer AB'ye girmeye karar verirse, müzakerelerde özellikle balıkçılıkla ilgili konuların zorlu bir pazarlık süreci gerektireceğine dikkat çekiliyor. Balıkçılık İzlanda'nın en önemli geçim kaynaklarından.

Parlamentoda AB'ye üyelik başvurusunun tartışıldığı oturumlar beş gün sürdü.

ÜYELİK KALSIN TEŞEKKÜR EDERİZ
Üyelik karşıtları, geçtiğimiz günlerde Reykyavik'te parlamento önünde gösteriler düzenlemiş, ellerindeki pankartlarla ''AB üyeliği mi? Kalsın teşekkür ederiz'' mesajı vermişlerdi.

Bir gösterici ''Kazanacak hiçbir şeyimiz yok, ama kaybedecek çok şey var. Özellikle balıkçılarımız ve çiftçilerimiz açısından'' diyor.

320 bin nüfusu olan İzlanda, özellikle ekonomik krizin ardından AB üyeliğine yönelik daha ılımlı bir yaklaşım sergilemeye başlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...