‘İzlemeye karşı kripto tekniği kullanıyorum’

Amerikalı gazeteci Peter Maass, ABD'de gazetecilerin telefonlarının dinlendiğini ve yazışmalarının takip edildiğini, bu nedenle meslektaşları ile haberleşirken kripto tekniği kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.10.2013 - 14:21

‘İzlemeye karşı kripto tekniği kullanıyorum’

Uzun yıllar Washington Post, Wall Street Journal ve New York Times gibi ülkenin önde gelen gazetelerinde çalışan gazeteci-yazar Peter Maass, 11 Eylül olayından sonra ABD'de haberleşme özgürlüklerinin sona erdiğini savundu. Maass, "Mesleğimle ilgili gizli bir konuda yazışmam gerektiğinde kripto tekniği kullanıyorum. Ancak bu şekilde devletin beni izlemesini engelliyorum" diye konuştu.

New York Üniversitesi'nin düzenlenlediği ''Devlet Gözetliyor'' konulu panelde konuşan Amerikalı gazeteci Peter Maass, Amerikan devletinin gazetecilerden "korktuğunu" söyleyerek, telefonlarının dinlendiğini, e-posta ile yollanan her şeyin devlet tarafından incelendiğini ileri sürdü.

Özel yazışmaları için çoğu zaman kripto yöntemini kullandığını söyleyen Maass, "Örneğin, son olarak, Edward Snowden ile ilgili bir haber yaparken yurt dışında yaşayan bir meslektaşımla kripto yöntemini kullanarak haberleşmek zorunda kaldım. Bu yöntem sayesinde çoğu zaman devletin beni izlemesini engelliyorum'' diye konuştu.

"SIRADAN VATANDAŞLARIN BİLE TELEFONLARI DİNLENİYOR"
Panelde konuşan New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ulusal Güvenlik Bölüm Başkan Yardımcısı Faiza Patel ise, devletin ulusal güvenlik ve terör endişesi ile vatandaşları izlediğini ancak son zamanlarda sıradan vatandaşların bile izlenmesiyle durumun daha da rahatsız edici hale geldiğini söyledi.

Patel, "Tüm ortamlarda izleniyoruz. Telefonlarımız, kimi aradığımız, kimin bizi aradığı, konuştuklarımız, kiminle ne kadar vakit geçirdiğimiz, izlediğimiz videolar, girdiğimiz web siteleri, banka hesaplarımız, kısacası tüm bilgilerimiz devlet tarafından depolanıyor" diye konuştu.

"BİLGİSAYARDA YAPTIKLARIMIZ 24 SAAT KAYIT ALTINDA"
İnternet aracılığıyla bilgisayarların da birer izleme aracı olarak kullanıldığını ifade eden New York Üniversitesi Medya ve İletişim bölümü asistan Profesör Danah Boyd ise, bilgisayar ortamında yapılan her şeyin takip edildiğini söyledi.

Boyd, "Bilgisayarınızın başına oturduğumuzda kontrolünüz dışındaki bir sabit disk, tüm yaptıklarımızı kayıt altına alıyor" dedi.

Facebook'ta kiminle iletişim kurduğunuz, yazışmalarınız, paylaşımlarınız, eklediğiniz resimlere kadar herşeyin depolandığını belirten Boyd, Amerikan devletinin depolanan bu bilgilere istediği zaman ulaşma hakkına sahip olduğunu aktardı.

Sayfa Yükleniyor...