Juncker: AB-Türkiye sığınmacı anlaşması tehlikede değil

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ve Türkiye arasında 1 yıl önce imzalanan sığınmacı anlaşmasının tehlikede olduğunu düşünmediğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 19.03.2017 - 15:37

Juncker: AB-Türkiye sığınmacı anlaşması tehlikede değil

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta "Türkiye bu anlaşmayı iptal etmeyecektir. Ben bu tehditleri aştım" şeklinde konuştu.

Juncker Türkiye'nin sahillerinin "kaçakçılık çeteleri ve haydutlar tarafından" kontrol altına alınmasının Türkiye'nin çıkarına olmayacağını söyledi.

JUNCKER: SÜRECİN BİTMESİNİN SEBEBİ BİZ OLMAYACAĞIZ

Türkiye ile AB arasında geçen yıl imzalanan göçmen geri kabul anlaşması uyarınca Türkiye, Yunan adalarına yasadışı yollarla geçen göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa'ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.

Juncker Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'nin AB üyelik müzekere sürecinin sonlandırılmasına da karşı çıktı. Juncker, "Zaten olmayan müzakereler dondurularak hınç almak mantıklı değil" dedi.

16 Nisan referandumu ile ilgili Türk bakanların bazı Avrupa ülkelerinde yapacakları etkinliklerinin iptal edilmesi nedeniyle son dönemde Türkiye ile Almanya ve Hollanda arasında yaşanan kriz sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlardan göçmen anlaşmasından Türkiye'nin tek taraflı vazgeçebileceği yönünde açıklamalar gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...