ABD'nin düşmanca tutumuna karşı "kendini savunmak" amacıyla 12 Şubat'ta nükleer deneme yaptığını açıklayan Kuzey Kore, Washington'u bu kez Güney Kore ile yapacağı ortak tatbikat konusunda uyardı.

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'ye çağrıda bulunarak, önümüzdeki Mart ayında düzenleyecekleri ortak askeri tatbikatı iptal etmelerini istedi.

Kuzey Koreli askeri yetkililer, ABD ve Güney Kore tarafından her yıl Güney Kore'de düzenlenen ve önümüzdeki Mart ayında yapılması planlanan ''Key Resolve'' ve ''Foal Eagle'' tatbikatlarının iptal edilmesi için ABD'li General James Thurman'a uyarıda bulundu.

Ortak tatbikatın ABD'nin kendisine duyduğu düşmanlığın açık bir örneği olduğunu iddia eden Kuzey Kore, 12 Şubat'ta gerçekleştirdiği nükleer denemeden kat kat büyük bir nükleer testle tehdit etti.

RUSYA VE ÇİN'DEN UYARI
Rusya ve Çin dün yaptıkları açıklamada, nükleer denemeden dolayı Kuzey Kore'ye askeri bir müdahaleye karşı olduklarını açıklamıştı.

ABD'DEN BM'YE BAŞVURU
ABD, 2006 yılından bu yana üçüncü kez nükleer deneme yapan Kuzey Kore'ye daha ağır yaptırımlar uygulanması için BM Güvenlik Konseyi'ne talepte bulunmuştu.

210 BİN ASKER KATILACAK
ABD ve Güney Kore'nin ortak tatbikatı "Key Resolve"a 10 bin Güney Koreli ve 3.500 ABD askeri katılacak. Dünyanın en büyük askeri tatbikatlarından biri olan "Foal Eagle" a ise, 200 bin Güney Kore ve 10 bin ABD askeri iştirak edecek. 1 Mart'ta başlayarak iki ay sürecek tatbikat kara, deniz ve havada yapılacak.

ABD'nin Güney Kore'de 1950-1953 Kore Savaşı'ndan bu yana 28 binden fazla askeri bulunuyor.