‘Kaddafi hastanelerde saklanıyor’

İngiliz istihbaratına göre Kaddafi hayatını kurtarmak için bombalanmayacağını düşündüğü hastaneler arasında mekik dokuyor.

27.05.2011 - 12:30

‘Kaddafi hastanelerde saklanıyor’

NATO’nun Libya’ya yönelik düzenlediği operasyon son dönemde yoğunlaşıyor. Daha önce Libya liderinin karargahları birkaç kez bombalanmış, son olarak bu ayın başında düzenlenen bombardımanda Kaddafi’nin oğlu ve üç torunu hayatını kaybetmişti.

NATO bir çok kez Kaddafi’nin hedef alınmadığı açıklandı ancak bu açıklamalar genel olarak kabul görmedi.

İngiliz Daily Telegraph’ta son gelişmelerin Kadafi’yi ‘paranoyak’ bir ruh haline soktuğu ve NATO saldırılarından kaçmak için sürekli kaçtığı ileri sürüldü. İngiliz istihbaratına dayandırılan habere göre Kaddafi saldırılardan korunmak için bir hastaneden diğerine kaçıyor.

Gazeteye konuşan bir diplomatik kaynak son durumu şu sözlerle özetledi:

“Artık vidaları sıkmaya başlamamız gerektiği konusunda bir uzlaşma var, bu da büyük oranda olan bitenle ilgili edindiğimiz istihbarattan kaynaklanıyor. Çok ilginçtir, Kaddafi’nin hastaneler arasında dolaştığını öğrendik çünkü hastaneleri bombalamayacağımızı biliyor”

HELİKOPTERLER KULLANILACAK
Diğer taraftan Kaddafi üzerindeki baskıyı arttırmak helikopterler devreye sokulacak. Geçen hafta Fransa ve İngiltere’den Libya’ya taarruz helikopteri gönderileceği açıklanmıştı. NATO’dan bugün yapılan açıklamada “helikopterler bölgeye gelir gelmez harekatlarda kullanılacak” denildi.

EKİBİ DAĞILIYOR
Daha önce aralarında Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler elçisinin de olduğu pek çok Libyalı üst düzey diplomatlar taraf değiştirmişti. Son olarak Libya’nın Avrupa Birliği Büyükelçisi Hadeyba Hadi de ekibiyle birlikte taraf değiştirdiklerini duyurdu. Hadi, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının “Libya halkının demokrasi mücadelesinin hizmetine girmek istediğini” belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...