Kaddafi: Siz de Kürtlerle savaşıyorsunuz...

Muammer Kaddafi, Türkiye ile ilgili ilginç ve tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

09.03.2011 - 10:47

Kaddafi: Siz de Kürtlerle savaşıyorsunuz...

Daha önce dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’ı ülkesinde konuk ettiği sırada Türkiye kamuoyunu ayağa kaldıran açıklamlarda bulunan Libya lideri Muammer Kaddafi, bu kez de ülkesinde yaşanan iç savaşı değerlendirirken tartışmalı açıklamlarda bulundu.


TRT Türk’e konuşan Libya lideri mülakat boyunca, ülkesine karşı yapılacak olası bir uçuşa yasak bölgesini eleştiren Kaddafi, bu konuda çok tartışılacak bir de benzetme yaptı. Kaddafi bu konuyla ilgili olarak;

“Türkiye’de hak isteyen Kürtler var, bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar. Senelerdir Türk ordusu Kürtlerle savaşıyor. Niye Türkiye’nin askeri hava sahası kapatılmıyor. Ne ABD ne de Avrupa bununla ilgili karar çıkarıyor. Neden?” diye sordu.

'BARBAROS KORSAN'
İki ülkenin de ortak tarihi olduğuna dikkat çeken Kaddafi, geçtiğimiz günlerde Barbaros hayrettin Paşa hakkındaki benzetmesini ise arkasında dıurdu ve eğer Libya’daki çatışmalar durdurulmazsa Barbaros’un Akdeniz’de korsanlık yapacağını söyledi.

Üçüncü haftasına giren çatışmalarda Türkiye’nin tutumunu da değerlendiren Kaddafi, özellikle Türk işçilerinin ülkesinden ayrılmasını yadırgadığını ancak yine de bunu anlayışla karşıladığını belirtti.

TÜRK İŞÇİLERİ GERİ GELSİN
“Biz dostuz arkadaşız, gerçekten mükemmel ilişkilerimiz var. Anlaşmalarımız var. Vizeleri kaldırdık, Türk şirketlerinin her zaman önceliği var. Tabi gelen açıklamalarla ilgili ben Türkiye’yi mazur görüyorum. Olanlardan etkilendi, duyduğu haberlerden etkilendi. İşçilerin çekilmesi iyi bir tutum değildi. Tabi Türkiye olayların gerçek yüzünü öğrendiğinde, kargaşa olmadığını anladığında, tutumunu değiştirecektir” diyen Libya lideri ayrıca daha pek çok inşaat projesinin Libya’da devam ettiğini söyledi ve kısa süre içinde Türk işçilerinin geri gelmesini sağlayacak güvenceler sunacağını belirtti.

HEP OSMANLIYIZ
Kaddafi'nin Türk halkına başka mesajları da vardı: "Türkler kardeşimiz. Tarihimiz bir. Yüzlerce yıl birlikte yaşamışız. Hepimiz Osmanlı'yız, tarihimiz bu, bundan kurtulamayız."'BİZ OLMAZSAK EL KAİDE BÖLGEYİ ELE GEÇİRİR'
Libya liderinin dünya kamuoyuna da mesajları vardı. Daha önce verdiği mülakatlardaki iddialarını tekrarlayan Kaddafi, olayların arkasında El Kaide’nin olduğunu savundu:

“Eğer El Kaide Libya’yı ele geçirirse büyük bir facia yaşanır. El Kaide’nin varlığını engelliyoruz. Eğer buraya hakim olurlarsa İsrail dahil tüm bölge karmaşaya sürüklenir. Onları bizim engellediğimiz gibi kimse engelleyemez.”

Libya’nın büyük bölümünün sakin olduğunu öne süren Kaddafi, zayıflık gösteren gençlerin El Kaide tarafından kandırıldığını belirtti ve Libyalı aileleri çocuklarına sahip çıkmaya çağırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...