Kaddafi'den haç-Ömer Muhtar benzetmesi

30 yıl boyunca ülkesini işgal eden İtalya'ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Libya lideri, İtalya'ya gelişi sırasında göğsünde yer alan Ömer Muhtar fotoğrafına açıklık getirdi.

Haberler 11.06.2009 - 01:49

Kaddafi'den haç-Ömer Muhtar benzetmesi

İtalya'ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Libya lideri Muammer Kaddafi, Roma'ya, İtalyan işgaline karşı direnişin efsanevi ismi Ömer Muhtar'ın fotoğrafının yer aldığı üniformasıyla indi.

Ziyaretin ilk gününün sonunda İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile birlikte basının karşısına çıkan Kaddafi, üniformasına iliştirdiği fotoğrafa açıklık getirdi.


Ömer El Muhtar'ın İtalyan sömürgeciliğine karşı direndiği için idam edilmiş olduğunu anımsatan Kaddafi, "Bu fotoğraf, bir trajediyi simgelemektedir. Ömer El Muhtar'ın idamı Libya halkı için büyük bir trajediydi. Hristiyanlar için İsa'nın öldürülmesi gibi bir şeydi. Sizin bazılarınızın boynunda taşıdığı haç ne ise bu fotoğraf da Libyalılar olarak bizler için aynı şeydir" dedi.

Kaddafi, "Fotoğraf Ömer El Muhtar'ın idam öncesindeki anını gösteriyor. Faşist subayların gülmekte oldukları görülüyor. Ömer El Muhtar, Bingazi'nin güneyinde göstermelik bir mahkemede yargılanarak, sıradan bir asi gibi idama mahkum edilmişti. O dönemdeki İtalyan sömürgeciler, kimi İtalyanları da idam etmekten çekinmemişti" diye konuştu.

Kaddafi, Libya ile İtalya ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaktan mutluluk duyduğuna değinerek, "Libya'nın kapıları İtalyan şirketlere ardına kadar açık. Her türlü işbirliğine de açığız" dedi.

Berluconi'yi "kararlı ve cesur" diye niteleyen Kaddafi, "Sömürgecilik dönemi nedeniyle Libya halkından özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesi de bunu gösteriyor" şeklinde konuştu.


Sayfa Yükleniyor...