Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam serbest bırakıldı

Libya'da Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan Seyfülislam serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 12.06.2017 - 00:24

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam serbest bırakıldı

Libya'da Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakıldığı bildirildi.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM) bağlı General Halife Hafter güçlerinin yönettiği Zintan'daki silahlı gruplardan "Ebu Bekir es-Sıddık" Tugayı'nın sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, Zintan kentindeki cezaevinde Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan Seyfülislam Kaddafi'nin serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Devrik lider Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, cuma günü serbest bırakıldı ve kentten ayrıldı." denildi.

Seyfülislam'ın, Temsilciler Meclisi'nin oluşturduğu geçici hükümette görev alan ve geçen yıl hayatını kaybeden eski Adalet Bakanı El-Mebruk Karira'dan teslim alınan eski yazışmalara ve Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı kaydedildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

LİBYA BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Libya Başsavcılığının, 2011'den bu yana tutuklu bulunan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakılmasına ilişkin soruşturma başlattığı bildirildi.

Libya Başsavcılığı Vekili İbrahim Mesud, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Temmuz 2015'te Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam hakkında çıkarılan bir mahkeme kararı olduğunu ve bu karar gereği söz konusu kişinin arandığını belirterek, "Yasal işlemler, soruşturmalar ve yargı, mahkeme kararlarının uygulanmasını engelleyen herkesi kapsayacaktır." ifadelerini kullandı.

Seyfülislam Kaddafi'nin, insanlığa karşı suçlar işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesince de arandığını ifade eden Mesud, Libyalı tüm taraf ve resmi kurumlara, yargı makamlarının kararlarına saygı duyması çağrısında bulundu.Uluslararası Ceza Mahkemesi, birçok defa, 2011 yılındaki halk ayaklanması sırasında "insanlığa karşı suç işlemekle" suçlanan Seyfülislam'ın kendilerine teslim edilmesi çağrısında bulunmuş ancak bu talep Libya tarafından kabul edilmemişti.

Seyfülislam, babasının ölümünden sonra Kasım 2011'de Libya'nın güneyindeki Sabha kentinde yakalanmıştı.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak, göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.

Sayfa Yükleniyor...