Kaddafi’nin ‘ölüm timleri’

4x4 araçlarla devriye gezen ve gördüklerine rastgele ateş eden paralı askerler, yanan şehirler, delik deşik olmuş cesetler… Libya’da yaşananlar için ‘kan banyosu’ terimi kullanılıyor.

23.02.2011 - 15:55

Kaddafi’nin ‘ölüm timleri’

İngiliz Guardian gazetesi muhabirleri Angelique Chrisafis ve Ian Black Libya’da yaşananları ilk ağızdan aktardı.

Muhaberilerin anlattıkları yaşanan ‘kan banyosu’nu ve Kaddafi’nin Afrika ülkelerinden getirttiği paralı askerlerden oluşan ‘ölüm timleri’nin neden olduğu dehşeti gözler önüne seriyor. Haberde şu detaylara yer veriliyor;

“Kaddafi’ye bağlı hava ve kara güçlerinin saldırılarından sonra cadde ve meydanlar, delik deşik olmuş cesetlerle dolu. Halk, kurşunlanmış cesetlerin sokaklarda ve Yeşil Meydan çevresindeki yolların üzerinde kaldığını ancak ölenlerin yakınlarının korku nedeniyle cesetleri alamadıklarını söylüyor.”

ÖLÜM TİMLERİ ÖLÜM SAÇIYOR
Haberde yer alan bir başka detay da Kaddafi’nin diğer Afrika ülkelerinden getirdiği paralı askerlerden oluşan ‘ölüm timleri’nin yaptıkları. Pek çok görgü tanığı bu timlerin 4x4 araçlarla sokaklarda devriye gezdiğine ve gördükleri kişilere ateş açtığını anlattı.

Trablus’un banliyölerinden Faşlum, ayaklanmanın yaşandığı yerlerden biri. Burada yaşayan bir kişi gördüklerini şu sözlerle aktarıyor;

“Yeni Mitshubishi araçların içindeki timler, üç-dört kişinin yan yana geldiğini gördüklerinde ateş açıyor. Onlar Kaddafi’nin ölüm timleri.”

Faşlum sokakları bu ölüm timlerinin devriyelerini önlemek için yapılmış geçici barikatlarla dolu. Ancak bu pek de işe yaramıyor. Bir başka Faşlum sakini yaşadıklarını şöyle aktarıyor;

'ETRAF CESETLERLE DOLU'
“Ekmek ve su almak için sokağa çıktım, etraf cesetlerle doluydu. Kaddafi’nin adamları cesetlerin toplanmasına izin vermiyor. Ölüleri almak isteyenlere ateş ediyorlar.”

Trablus’taki İnsan Hakları Derneği üyeleri de insanlara rastgele ateş edildiğini teyit etti. Paris merkezli bir insan hakları kuruluşunda çalışan Süheyrl Benhesen Kaddafi’nin militanlarından, güvenlik güçlerinden ve paralı askerlerden oluşan silahlı grupların başkent Trablus’u hedef aldığını ve merkez Trablus olmak üzere 200 km. yarı çaplı bir alanda ağır silahlarla saldırılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Süheyrl’e göre tüm Libya halkı savaş travması yaşıyor.

BİNGAZİ YANIYOR
Bingazi’den kaçan Mısırlılar da geride bıraktıkları yerlerde ‘katliam’ yaşandığını ve Kaddafi’nin oğluna bağlı güçlerin gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında kentten dumanlar yükseldiğini aktarıyor.

Guardian’ın haberinde Bingazi’de yaşayan Türk işçilerin de tanıklarına yer verildi ve işçilerin geceleri sürekli olarak silah sesleri duydukları aktarıldı.

İsyan ateşi büyüyor

16 Şubat sonrası sıcak protesto noktaları 16 Şubat sonrası sıcak protesto noktaları
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...