Kaddafi'ye 'tecavüz‘ soruşturması

Muammer Kaddafi’nin kendisine bağlı güçlere, bir silah olarak, tecavüz eteme emri verdiği yolundaki iddialar Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı tarafından soruşturuluyor.

Haberler 09.06.2011 - 14:45

Kaddafi'ye 'tecavüz‘ soruşturması

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin ülkede bazı kadınlara tecavüz ettiklerine yönelik haberleri soruşturduğunu söyledi. Moreno-Ocampo, Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada, cinsel saldırıların en üst kademeden mi geldiği yoksa askerlerin insiyatifiyle mi gerçekleştirildiğini ortaya çıkarmak istediğini belirtti.

Başsavcı konuşmasında ayrıca Muammer Kaddafi'nin tecavüzün bir silah olarak kullanılmasını teşvik ettiğinden giderek daha fazla emin olduğunu vurguladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Libya'da hükümet güçlerine Viagra gibi cinsel performansı artırıcı ilaçlar verildiğine yönelik haberleri de araştırıyor. Bu yönde bazı kanıtlar olduğu bildirilirken, Libya hükümetinden şu ana kadar Luis Moreno-Ocampo'nun sözleri ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

MİSRATA'DA EN AZ 10 İSYANCI ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan Libya'nın Misrata kentinde düzenlenen askeri operasyonlarda en az 10 isyancı öldürüldü. Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler kentte mevzilerini genişletmeye çalışıyor.

Misrata'da doktorlar ve isyancıların sözcüsü, 20'den fazla isyancının da, Kaddafi güçlerinin açtıkları ağır topçu ateşi sonucu yaralandıklarını söyledi.

İsyancılar da, Misrata'nın doğusundaki bir diğer kıyı kasabası Tavarga'ya doğru ilerlediklerini öne sürüyor.

‘KADDAFİ GÜÇLERİ YENİLMEDEN OPERASYON BİTMEZ’
Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Libya'daki operasyonlarını, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler yenilgiye uğratılana dek sürdüreceğini söyledi. Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında konuşan Rasmussen, ittifakın Libya'da Kaddafisiz bir geleceğe de hazırlanmak zorunda olduğunu ancak Libya'da çatışmaların son bulması sonrası bu ülkeye asker göndermeyeceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates da aynı toplantıda diğer NATO ülkelerine, Libya'ya yönelik hava saldrılarına daaha aktif katılmaları çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Libya Temas Grubu'nun bugün yapacağı toplantı için Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitti. Batılı güçler ile Orta Doğulu müttefiklerinden oluşan grubun, lider Muammer Kaddafi'nin görevden uzaklaştırılması halinde Libya'nın gelecekte nasıl şekilleneceğini tartışması bekleniyor.

Mısır'ın başkenti Kahire'yi ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen da, Libya'daki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Mike Mullen Libya'da "çok yavaş" ilerleme sağlandığını söyledi.

Mullen ayrıca Muammer Kaddafi'nin ne zaman görevi bırakacağını bilmenin de bu aşamada neredeyse imkansız olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...