Kamerun'da 7 Fransız kaçırıldı

Kamerun'da 7 Fransız vatandaşının 8 kişilik motosikletli bir grup tarafından kaçırıldığ belirtildi. Fransız medyası, kaçırma olayını Mali'de yürütülen askeri operasyona bağladı.

Haberler 20.02.2013 - 01:41

Kamerun'da 7 Fransız kaçırıldı

Batı Afrika ülkelerinden Kamerun'da 7 Fransız vatandaşı kaçırıldı. Fransız vatandaşlarının "bir terörist grup" tarafından kaçırıldığı sanılıyor.

Kaçırılan Fransız vatandaşlarının Kamerun'un başkenti Yaunde'de yaşayan 6 kişilik bir aile ile kendilerine eşlik eden bir erkek olduğu belirtiliyor. Kaçırılan aile babasının Kamerun'da bir Fransız enerji şirketine çalıştığı söyleniyor.

Fransız medyası, kaçırma olayının Kamerun'un kuzeyindeki Dadanga kenti yakınlarında bu sabah erken saatlerde gerçekleştiği haberini veriyor. Dadanga kenti Kamerun'un Nijerya sınırında bulunuyor.

Fransız medyası bölgedeki bir milli parkı arabalarıyla gezmeye gelen 3'ü yetişkin 4'ü çocuk 7 Fransızın, motorlu 8 kişilik bir grup tarafından kaçırıldığını belirtiyor. Kaçırılan Fransızların Nijerya'ya götürüldüğü tahmin ediliyor.

Kuzey Kamerun'un Nijerya sınırı son aylarda çok sayıda kinsan kaçırma olayına sahne oluyor.

Kaçıranların henüz kimliği veya talepleri bilinmemekle birlikte Fransız remsi makamları ve medya daha şimdiden olay ile İslami terör örgütleriyle arasında bağlantı kuruyor.

Fransız haber kanalları olayı Fransa'nın Mali'de yürütmekte olduğu askeri operasyonlara bağlarken, resmi bir ziyaret için Atina'da bulunan Cumhurbaşkanı François Hollande, Batı Afrika'nın büyük bölümünde "terör tehlikesi" olduğu konusunda Fransız vatandaşlarını uyardı. Hollande, "Eylem, Nijery'da konuşlanmış ve tanıdığımız bir terör örgütünün işi olabilir" şeklinde konuştu.

Hollande, bölgeye gitmeyi düşünen Fransız turistlere de "boş yere risk almayın" uyarısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...