Kanada İran’la işbirliği yapmış

Wikileaks belgelerine göre Kanada, Afganistan'daki saldırılarla ilgili yardım etmesi için iran ile görüşmüş,  Yunanistan Makedonya'da gizli siyasi faalıyetlerde bulunmuş.

Anadolu Ajansı 30.11.2010 - 14:58

Wikileaks belgleri açıklandıkça dünya çapında gizli kalan ilişkiler ortaya dökülmeye devam ediyor. Wikileaks sitesinde yayınlanan Amerikan diplomatik yazışmalarından birinde, Kanada İstihbaratının,

Afganistan'daki olası saldırılarla ilgili ‘yardım’ öneren İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı ile 2008'de temaslarda bulunduğu belirtildi.

Kanada İstihbarat Servisi (CSIS) Başkanı Jim Judd ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı Müşaviri Eliot Cohen arasında 2 Temmuz 2008'de Ottawa'da yapılan görüşmenin belgesine göre, Judd, ülkesi ile İran arasındaki ilişkilerin yıllardır çok soğuk olduğunu belirterek, İstihbarat servisinin İran konusunda "çok çok endişeli" olduğunu söylüyor.

CSIS'ın kısa süre önce, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'nın Kanada ile bir iletişim kanalı istemesinden sonra, bakanlıkla konuştuğunu anlatan Judd, ‘İranlılar potansiyel saldırılar konusundaki istihbarat paylaşımı da olmak üzere, Afgan sorunları konusunda Kanada'ya yardım etmeyi kabul ettiler" dedi.

Belgeye göre, Judd, "Aslında bu arada İranlıların gerçekten ne istediklerini anlamadık, çünkü onların Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü (ISAF) öldürmek istedikleri açıktı" diye de itirafta bulundu.

YUNANİSTAN'DAN MAKEDONYA'DA GİZLİ FAALİYETLER
Wikileaks internet sitesi tarafından sızdırılan gizli belgelerden birinde ise Yunanistan'ın Makedonya'da gizli siyasi faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülüyor.

Sızdırılan belgeler arasında, ABD Üsküp Büyükelçiliği tarafından Makedonya ile ilgili hazırlanan 783 belge bulunduğu, bunlardan 142'sinin Makedonya-Yunanistan ilişkilerini kapsadığı bildirildi.

Bu arada ABD Üsküp Büyükelçiliği yetkilileri, özel bir TV kanalına yaptıkları açıklamada, belgelerin orijinal olup olmadığı konusunun araştırıldığını bildirdi.

‘İSVEÇ TERÖRİST YAKALAMADA AKTİF ROL OYNADI’
Gizli belgelerde ayrıca, İsveç'in ABD ile yaptığı işbirliğiyle, teröristlerin yakalanmasında büyük imkan sunduğu belirtiliyor.

İsveç basınına göre, açıklanan belgelerden 819'unda Isveç ile ilgili bilgiler yeralıyor ve begelerden 671'i Stockholm'deki ABD Büyükelçiliği'nden geçildi.

Yayımlanan diplomatik raporlarda teröristlerin yakalanmasında ABD ile Isveç hükümetinin yaptığı işbirliği anlatılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...