Kanada’nın kabilesinde toplu intihar girişimi

Kanada'da yerli kabile, 11 üyesi bir gün içinde intihar girişiminde bulununca acil durum ilan etti. Başbakan Trudeau konuyla ilgili açıklama yaptı.

Haberler - ntv.com.tr 11.04.2016 - 12:33

Kanada’nın kabilesinde toplu intihar girişimi

Kanada’nın Ontario eyaletindeki 2 bin kişilik Attawapiskat yerli kabilesinin, bir gün içinde 11 yerlinin intihar girişiminde bulunması üzerine acil durum ilan ettiği açıklandı.

Kanada Sağlık Bakanlığı, kabilenin acil durum ilan etmesi üzerine bölgeye aralarında iki psikoloğun da bulunduğu bir sağlık ekibi yönlendirdi.

Kanada televizyonu CTV’nin haberinde, ülkenin kuzeyinde bulunan kabilede eylül ayından bu yana 100 yerlinin intihar girişiminde bulunduğu belirtildi. Bunlardan 28’i sadece geçen ay gerçekleşti.

İntihar girişiminde bulunan 100 yerliden en gencinin 11, en yaşlısının ise 71 yaşında olduğu öğrenildi. İntihar girişiminde bulunanlardan birisi ise öldü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yaptığı açıklamada, ‘’ Attawapiskat’tan gelen haberler üzücü, yerlilerin yaşam şartlarını iyileştirmek için çalışmaya devam edeceğiz’’ ifadesini kullandı.

Kanada’da yaşayan 1.4 milyonluk yerli nüfusu, ülkenin toplam nüfusunun yüzde 4’ünü oluşturuyor ve yüksek yoksulluk, uyuşturucu bağımlılığı ve tutukluluk oranıyla dikkat çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...