Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hastalığı nedeniyle Venezualla'daki siyasi belirsizlik devam ederken, hükümet, Chavez’in gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde aday olacağı konusunda herhangi bir tereddüt bulunmadığını duyurdu.

Maliye Bakanı Giordani devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Chavez'in iktidarda kalmaya devam edeceğini belirtirken, ''Devlet Başkanı'nın 2012'de ve daha sonrasında yeniden aday olacağı konusunda kuşku yok'' dedi.

Küba’ya gitmeden önce yetkilerini yardımcısı Elias Jaua ve Maliye Bakanı Jorge Giordani arasında paylaştıran Chavez, muhalefetin yetkilerinin tamamını devretmesi çağrılarını reddetmişti.

'YAŞAYACAK VE KAZANACAĞIZ'
Küba'da tedavisi devam eden Chavez, Havana'da Raul Castro tarafından havaalanında karşılanmış, ardından da Twitter'da sağlığı ve kemoterapi tedavisinin geldiği aşama konusunda iyimser mesajlar vermişti.

İspanyolca mesajında ''Günaydın mutlu dünya, günaydın güzel Venezuela. Burada, yaşam savaşında yeni bir gün. Yaşayacak ve kazanağız. Sizleri seviyorum'' demişti.

Chavez, ayrıca internet sayfasına Amerika Kupası çeyrek final maçında Şili'yi 2-1 yenerek çeyrek finale yükselen ülkesinin milli takımının formasını giydiği fotoğraflarını da yükledi.