Kara Şövalye katliamı

ABD'nin Denver kentinde 'The Dark Knight Rises' filminin gösterimi sırasında izleyicilerin üzerine ateş açıldı. Saldırıda 12 kişi öldürülürken, 40 kişi de yaralandı. Katliam sonrası ABD'de "Batman" filminin gösterildiği sinemalarda güvenlik önlemleri artırıldı. Saldırgan otoparkta yakalandı.

20.07.2012 - 11:17

Kara Şövalye katliamı

ABD'nin Colorado eyaletindeki Denver kentindeki Aurora bölgesinde "Batman" üçlemesinin son filmi 'The Dark Knight Rises'ın geceyarısı gösteriminde izleyicilerin üzerine ateş açıldı. Film gösterimi başlamadan 30 dakika önce saldırganın, filmi izlemeye gelenlerin üzerine ateş açtığı belirtildi.


Saldırıda 10 kişinin olay yerinde, 2 kişinin de hastanede olmak üzere toplam 12 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Ölenler arasında çocuklar da bulunuyor. Hayatını kaybedenlerden birisinin 6 yaşında bir kız çocuğu olduğu belirtildi. En genç yaralının ise 3 aylık bir bebek olduğu bildirildi.

'YENİ KATLİAM' ENDİŞESİ
Colorado eyaletindeki katliam sonrasında başta New York kenti olmak üzere ABD'de "Batman" filminin gösterimi olan sinemalarda güvenlik önlemleri arttırıldı. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York'ta her sinemaya bir polis gönderilmesini emretti.

Denver kentine bağlı Aurora bölgesinde, alışveriş merkezi içindeki Century 16 adlı sinemanın önünde gaz bombası patlatan bir saldırgan, izleyicilerin üzerine ateş açtı. Saldırıda en az 12 kişinin öldürüldüğü ve 40 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırganın maskeli olduğu da iddia edildi. 

SİNEMADA PATLAYICI BULUNDU
Amerikan polisi, sinema salonunun içinde patlayıcı düzeneği bulduklarını, ancak söz konusu düzeneğin önceden mi salona yerleştirildiği veya izleyicilerin üzerine mi atıldığı konusunda emin olamadıklarını açıkladı.

GÖRGÜ TANIĞI DEHŞET ANINI ANLATTI
Saldırı anını anlatan görgü tanığı Paul Otermat, filme kız arkadaşıyla birlikte gittiğini belirterek, "Saldırgan yangın kapısından girdi. Bunu film gösteriminin bir parçası olarak düşündüm. Ama o üzerimize gaz bombası attıktan sonra ateş etmeye başladı. Biz koltukların arasında eğilerek dışarı kaçmaya çalıştık" dedi. 

OBAMA SEÇİM KAMPANYASINA ARA VERDİ
Saldırı haberini alan ABD Başkanı Barack Obama, seçim kampanyasına ara verdi. Saldırı karşısında şoke olduğunu ve derin üzüntü duyduğunu söyleyen Obama, "Michelle ve ben Colorado'daki korkunç saldırı karşısında şoke olduk ve derin üzüntü duyduk. Amerikan ulusunun bir aile gibi bir araya gelmesi zamanı. Kim sorumlu ise adalet karşısına çıkarılacak" dedi. Obama, federal ve yerel yetkililerin olaya anında müdahale ettiklerini de söyledi.

PARİS GALASI İPTAL
Filmin yapımcısı Warner Bros şirketi de olayı kınadı. Şirket yönetiminden yapılan açıklamada film ekibinin de katılacağı Paris prömiyerinin iptal edeceğini duyuruldu.

FİLMDEN Mİ ETKİLENDİ?
Beyaz Saray'dan yapılan açıkamada ise, ilk belirlemelere göre olayın bir terör saldırısı olmadığı belirtildi. Öte yandan olayı soruşturan yetkililer saldırganın 'Batman, Kara Şövalye'nin Yükselişi' filminden etkilenip etkilenmediğinin araştırıldığını belirtti.

LANETLİ SERİ
Bugün yaşanan katliam, yönetmen Christopher Nolan'ın Batman serisindeki ilk dram değil.

Serinin Kara Şövalye isimli filminde Joker rolüyle büyük beğeni toplayan 28 yaşındaki Avustralyalı aktör Heath Ledger, filmin çekimlerinde kısa bir süre sonra, Manhattan'daki evinde ölü bulunmuştu.

Hollywood'un umut bağlanan oyuncularından biri olan Ledger'in ani ölümü, reçeteli ilaçları yanlış kullanması olarak açıklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...