Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Dağlık Karabağ'a askeri operasyon düzenlemesini, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın son anda önlediği öne sürüldü.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, olay Ankara ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokollerin imzalanmasından hemen önce gerçekleşti.

Haberin kaynağı ise Azerbaycan’ın en etkili gazetelerinden Yeni Müsavat.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ BU YÜZDEN BOZULDU
Azeri gazetesi, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Emre Taner’in emekliye ayrılıp, yerine Hakan Fidan’ın atanmasının planlanması nedeniyle geniş bir haber yayınladı. “MİT, İlham Aliyev’in muharebesini son anda önledi” başlığını taşıyan yazıda şu iddialara yer verildi:

"Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Dağlık Karabağ’a yönelik askeri müdahalesini son anda MİT önledi. MİT’in bu müdahalesi yaklaşık bir yıl önce oldu. MİT’in bu müdahalesinin, İsviçre’de Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasından önce olması dikkat çekici. Türkiye, Azerbaycan’ın müdahalesini engelleyerek, Ermenistan’la yürütülen sürecin baltalanmasını ve kendi itibarının zedelenmesini de önledi. Azerbaycan ile Ankara arasındaki ilişkilerin ciddi şekilde zedelenmesinin özü ve sırrı bu meseleye bağlı. Azerbaycan o dönem askeri operasyonlara başlasaymış, AKP’nin ‘Ermeni açılımı’ tamamıyla batarmış.”

MİT: ŞU AN AÇIKLAMA YOK
MİT’e yakın kaynaklar gazetenin iddiasıyla ilgili şu aşamada resmi bir açıklama yapılmayacağını, iddiaları doğrulamanın mümkün olmadığını söyledi.

Türk Dışişleri'nden ise “sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yanayız” açıklaması geldi.

Yeni Müsavat Gazetesi, Türkiye’nin Azerbaycan’ı askeri seçeneğe başvurmaması için bugün de “durdurduğunu” öne sürerek şöyle devam etti:

“Askeri operasyon seçenekleri yeniden güncelleşti. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vasif Talibov’un Türkiye ziyaretinde en üst düzeyde kabul görmesi, Ankara’nın Azerbaycan’ı durdurma planının bir parçası olabilir.