ABD Savunma Bakanı Mattis: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularına ilave önlemler alabiliriz

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin Orta Doğu'nun istikrarına zarar verdiğini ve Washington'un cinayetin sorumlularına yönelik ilave önlemler alabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 27.10.2018 - 13:21

ABD Savunma Bakanı Mattis: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularına ilave önlemler alabiliriz

Bahreyn'de düzenlenen Manama Diyaloğu Güvenlik Konferansı'na katılan Mattis, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Kaşıkçı'nın öldürülmesinin bölgedeki istikrara zarar verdiğini belirten Mattis, "Barışın varlığı ve insan haklarına tereddütsüz saygı konusundaki ortak çıkarlarımız doğrultusunda Cemal Kaşıkçı'nın diplomatik bir mekanda öldürülmesi hepimiz için endişe kaynağı olmalıdır." dedi.

"Bir ulusun uluslararası normlardan ve hukukun üstünlüğüne bağlılığından taviz vermesi, tam da en ihtiyaç duyulan dönemde bölgesel istikrarı baltalar." diyen Mattis, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile istişarelerini sürdüreceğini kaydetti.

Mattis, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın cinayetin sorumlularına yönelik ilave önlemler alabileceğini söyledi.

SUUDİ GAZETECİ KAŞIKÇI'NIN ÖLDÜRÜLMESİ

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamıştı. 

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğuna geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" iddia edilmişti.

VIDEO: KRAL SELMAN KAŞIKÇI'NIN AİLESİYLE GÖRÜŞTÜ

Sayfa Yükleniyor...