Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Luigi Padovese'nin İskenderun'da öldürülmesi, İtalyan basınında manşetlerden duyuruldu.

Olaya temkinli yaklaşan İtalyan gazeteleri, zanlının psikolojik rahatsızlığına vurgu yaptı ve cinayetin büyük ihtimalle siyasi olmadığının altını çizdi. Ancak bütün gazeteler Vatikan'ın olaya şüpheyle yaklaştığına da yer verdi.

Vatikan'ın üst düzey yetkilileri rahip Padovese'yi şehit olarak tanımlayıp, cinayetin üzerindeki gölgelerin kaldırılmasını isterken dinlerarası diyaloğun devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Corriere Della Sera gazetesi haberi, "Türkiye'de piskopos şoförü tarafından öldürüldü' başlığı ile duyurdu. Haberde, "Vatikan cinayet haberi ile şokta. Ancak yetkilileri cinayetin politik nedenle işlenmediğini belirtiyor" ifadeleri yer aldı.

KATİLİN DELİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM
Gazete, Padovese'den önce İskenderun'da görev yapan rahip Ruggero Franceschini'nin "zanlının deli olduğı tezine inanmadığını" da yazdı. Ruggero, "Böyle söylemek kolay. Bu insanların psikolojik durumlarından yararlanmış olanlar olabilir" sözleriyle cinayetin üzerindeki süpheleri dile getirdi. Gazete Trabzon ve Malatya'da öldürülen Hıristıyanlara da yer verdi.

SANTORO CİNAYETİ İLE AYNI DEĞİL
Vatikan kaynaklı bir başka makalede Vatikan'ın sözcüsü rahip Federico Lombardi'nin sözlerine yer verıldi. Bu cinayet ile rahip Santoro cinayeti arasında fark olduğunun altını çizen Lombardi, "İlkinde Hıristiyanlık karşıtı bir şiddet, ikincisinde ise psikolojik sorunlardan kaynaklanan bir trajedi söz konusu" görüşünü dile getirdi.

GÖLGELERLE DOLU BİR CİNAYET
La Repubblica ise Vatikan'ın en üst düzey yetkililerinden olan Kardinal Walter Kasper'ın, "Gölgelerle dolu bir cinayet. Ancak diyaloğu durduramayacak" sözlerine yer verdi. Haberde Kardinal, Türk polisini olayı aydınlatmaya çağırıyor ve dinlerarası diyaloğun devam etmesi gerektiğini söylüyor.

Gazetede rahibe Eleonara'nın şüphelerine de yer verildi. Rahibe, "Şoför tek başına hareket etmiş olamaz, olayı örtbas etmek istiyorlar" açıklamasında bulundu.

BUNUN SEBEBİ DE DİNİ FANATİZM
İ'll Giornale ise, "Cinayet gerekçesi: 'Kişisel'" diyerek, 'kişisel' kelimesini ironik bir şekilde tırnak içinde verdi. Gazete, Müslüman Türkiye'de Hıristiyan azınlığın can güvenliğinin tehlikede olduğu tezini savunuyor ve rahip Santoro cinayetini hatırlatıyor. Gazete rahip Santoro'nun kız kardeşinin de Padovese'yi tanıdığını ve kadının bu olayın da din fanatizmi yüzünden işlendiğine inandığını yazıyor.

La Stampa gazetesi, cinayet nedeninin psikolojik rahatsızlık olduğunu vurgulayan bir yazıya yer verdi, ancak bir sonraki sayfada Kardinal Sergio Sebastiani'nin "Rahip Santoro gibi öldürüldü. Fanatizm ortamı var" sözlerini yayınladı.

O ŞOFÖR DELİ DEĞİLDİ
Bir diğer yazıda, şimdi İzmir'de bulunan rahip Ruggero Franceshini, "Şoförü tanıyordum, deli değildi." ifadelerine yer verdi.

ŞOFÖRÜNE GÜVENİYORDU
İskenderun'da rahibe yakın çevreler, Padovese'nin korktuğunu söylerken, Milano'daki ailesi dün akşam NTV'ye de söylediği gibi, "Şoföründen korkmuyordu. Ona güveniyordu" dedi.

Padovese'nin ölümü özellikle Milano'da büyük üzüntü ile karşılandı. Çünkü rahibin Milano piskoposluğuna atanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

ŞOFÖRÜ HIRİSTİYANLIĞA GEÇMİŞTİ
İtalyan basını ayrıca, Padovese'nin şoförünün Hıristiyanlığa geçmiş olduğunu, ve Papa'nın Kıbrıs Rum Kesimi ziyaretinde rahibe eşlik etmeye hazırlandığını yazdı.