Kayıp şehir El Dorado bulundu mu?

Bilim adamları kayıp şehir El Dorado'nun kalıntılarını Amazon Havzası'nda bulunduğunu iddia etti.

06.01.2010 - 15:14

Kayıp şehir El Dorado bulundu mu?

Amazon Havzası'nda araştırmalar yapan bilim adamları çok geniş bir alana yayılmış dev höyüklerin kayıp şehir El Dorado'nun kalıntıları olduğunu savunuyor.

Amazonlar'daki şehrin kalelerinde dev hazinelerin gömülü olduğu efsanesi yüzyıllardır birçok maceracının ve kaşifin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. İspanyol denizciler bu hazinelere ulaşmak için yağmur ormanlarının derinliklerine yaptıkları seferlerde, Azteklere ve İnkalara rakip kayıp bir medeniyet bulacaklarına inandılar.

Uydu fotoğraflarıyla ortaya konan ve Brezilya toprakları içinde, Bolivya sınırı yakınlarında bulunan 200 adet dev geometrik şekil ise uzmanlara göre bu anlatılanların efsane değil gerçek olduğuna işaret ediyor. Daha önceleri Amazon'daki zor koşulların böyle bir şehrin kurulmasına izin vermeyeceği söylenmişti.

Guardian gazetesinin haberine göre, 250 kilometre çapında bir alana yayılan çemberler ve diğer geometrik şekiller Kristof Kolomb, Amerika kıtasına ayak basmadan çok önce MS 200 yılında yapıldı. Bu şekiller sokakların ve çeşitli yapıların varlığını gösteriyor.

Araştırmayı yayımlayan Antiquity dergisi, tarım yapmak için orman arazisinde ağaçların kesilmesiyle ortaya çıkan yapıların “Kolomb öncesi döneme ait sofistike bir toplum”a ait olduğunu belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...