'Kemer' beklenenden fazla sıkacak

Güney Kıbrıs'ta 10 milyar Euro'luk kurtarma paketi karşılığı alınacak 'kemer sıkma' önlemlerinin detayları belli oluyor.

Haberler 31.03.2013 - 01:04

'Kemer' beklenenden fazla sıkacak

Güney Kıbrıs’ta, Kıbrıs Bankası’nın sermayesinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde 100 bin Euro üzerindeki mevduatlardan yüzde 37.5 kesinti yapılacak.

Mevduatların yüzde 22.5’lik tutarı ise bloke edilerek hisse senetlerine dönüştürülecek. Böylece toplam kesinti yüzde 60’a ulaşacak.

Rum Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Bankası’nda garanti kapsamı dışında kalan mevduatlardan alınacak verginin oranı yüzde 37.5 olacak, mevduatların yüzde 22.5’lik bölümü ise bloke edilerek daha sonraki aşamada hisse senedine dönüştürülecek.

KREDİ BORCU, MEVDUATTAN DÜŞÜLECEK
100 bin Euro’nun üzerinde olan mevduatlar, kredi borçlarıyla birleştirilecek, yani eğer mevduat sahibinin kredi borcu varsa bu tutar mevduattan düşülecek ve kalan tutarın üzerinden şu işlemler uygulanacak:

Yüzde 35.5’i “A sınıfı” sıradan hisse senetlerine dönüştürülecek. Her 1 Euro için 1 Euro dönüştürme değeri verilecek. Bunun ardından geriye kalan oran yüzde 22.5 oranında senede çevrilecek. Bu senetler, 90 gün içerisinde, Islah Makamı’nın vereceği kararlar doğrultusunda ya “A sınıfı” hisse senedine dönüştürülecek ya da üç aylık Euribor faizi (+0,1) getirecek yatırıma dönüştürülecek. Bu işlemlerin yapılmasının ardından geriye kalan yüzde 40’lık mevduat ise üç aylık Euribor faizi getirecek senet şeklinde yatırıma dönüştürülecek.”

Örneğin bankada 500 bin Euro yatırımı bulunan ve 200 bin Euro da borcu olan bir mevduat sahibine şunlar yapılacak: Yatırımın 100 bin Euro’luk kısmı garanti altında olacak, geriye kalan 400 bin Euro’dan 200 bin Euro’luk borç kesilecek. Geriye kalan 200 bin Euro’ya yüzde 37,5’luk kesinti (75 bin Euro) uygulanacak. Devamında yayımlanacak değerlendirme raporuna göre miktara yüzde 22.5’lik ek bir tıraşlama (28 bin 125) daha uygulanıp uygulanmayacağı belli olacak.

'İYİ BANKA' 'KÖTÜ BANKA'
Tasfiyesine karar verilen Laiki Bankası’nın “iyi” ve “kötü” banka şeklinde ikiye ayrılması da şöyle olacak: 100 bin Euro’ya kadar güvence altındaki mevduatlar ve Güney Kıbrıs’taki varlıklar “iyi bankada” kalacak ve bu banka Kıbrıs Bankası’yla birleştirilecek. 100 bin Euro üzerinde olan mevduatlar ile yurt dışındaki varlıklar ise “kötü banka” da kalacak. Laiki Bankası’nın mal varlıklarının tavsiyesinin ardından “kötü bankada” kalacak mevduatların sahiplerine yüzde 20 geri verilecek.

FİNANSMAN İHTİYACI 17 MİLYAR EURO
İflastan kurtulmak için 17 milyar Euro talep eden Rum yönetimine 10 milyar Euro’luk bir destek verme kararı alan Euro Bölgesi Maliye Bakanları, açığın kapatılması için mevduat vergilerinin artırılmasını istemişti.

Rum yönetimi ve Troyka arasında yapılan pazarlıklar sonucu, kurtarma paketinde 100 bin Euro'nun altındaki mevduatlara dokunulmazken bu limitin üzerindeki mevduatlarda yüzde 40'a varan oranlarda kesinti yapılması kararlaştırılmıştı.

Euro Bölgesi ve IMF'nin 10 milyar Euro'luk kredisine ilaveten mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar Euro'yla Rum kesiminin 17 milyar Euro'luk finansman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...