Kentin kuzeyinde bulunan “Abdullah” isimli bir Kürt restoranına düzenlenen bombalı intihar saldırısında 46 kişi ölürken, 120’den fazla kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğu öğrenildi. Bayram olması ve öğle yemeği vaktine denk gelmesi nedeniyle restoranın, saldırı sırasında kalabalık olduğu belirtildi. Güvenlik birimleri ve görgü tanıkları, intihar eylemcisinin Arap kökenli bir erkek olduğunu belirtiyorlar.

Irak Devlet Başkan Celal Talabani, Bölgesel Kurt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle toplantı halindeyken meydan gelen patlamanın ardından Kerkük’e geçti. Irak Devlet Başkanı Talabani, burada güvenlik birimlerinin yetkilileriyle bir araya geldi.

Kerkük’te bundan önce en kanlı eylem, yerel seçimler yasa tasarısının onaylandığı bir dönemde gerçekleşmişti. Valilik önünde düzenlenen protesto gösterisi sırasında bir intihar eylemcisinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu 26 kişi ölmüştü.

Kerkük, ülkedeki gerilimin en yüksek olduğu kentlerden birisi olma özelliği taşıyor. Araplar, Kürtler ve Türkmenler arasında Kerkük’te güç paylaşımı konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor.

Kürtler, kentin Bölgesel Kürt Yönetimi’ne dahil edilmesini, Türkmen ve Araplar ise ayrı bir statüye sahip olmasını istiyor.

TÜRKİYE KERKÜK’TEKİ SALDIRIYI KINADI
Türkiye, Irak’ın Kerkük kentinde düzenlenen saldırıyı kınadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Talabani’ye gönderdiği mesajla saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kerkük’te bugün düzenlenen bombalı intihar saldırısında, son alınan bilgilere göre 55 kişinin yaşamlarını yitirdikleri, 93 kişinin ise yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, “Irak’ın etnik ve mezhepsel zenginliğinin, ülke halkının barış içinde birarada yaşama arzusunun sembolü olan Kerkük’te düzenlenen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden Iraklı kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Açıklamada, “menfur saldırının, Irak’ın güvenlik ve istikrarının düzelmekte olduğu, demokratik sistemin güçlenme işaretleri verdiği, ülke halkının egemenliğini tam anlamıyla yeniden kazanmaya başladığı bir aşamada meydana gelmesinin son derece düşündürücü olduğu” bildirildi.

GÜL’DEN MESAJ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye bir mesaj göndererek, “Irak’ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde bir arada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen Kerkük’teki terörist saldırıyı şiddetle kınadığını” bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Abdullah Gül’ün, Kerkük kentinde gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısıyla ilgili olarak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye bir mesaj gönderdiği bildirildi.