Kerkük'te intihar saldırısı: 73 ölü

Irak'ın Kerkük kentinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda en az  72 kişi öldü, 150'den fazla kişi de yaralandı; ölenlerin hepsi Türkmen.

20.06.2009 - 14:25

Kerkük'te intihar saldırısı: 73 ölü

Yetkililer, Şii cemaatin gittiği Resul El Azam Camii yanında park etmiş olan kamyonun öğle namazı saatinde patladığını, caminin yıkıldığını ve jeneratörlerle aydınlatılan bölgede gece boyunca da arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydettiler.

Şimdiye dek yıkıntılar arasında 73 ceset çıkarıldığı, 194 kişinin de yaralı olduğu ve ölenlerin hepsinin Türkmen olduğu kaydedildi. Görgü tanıkları, cami yanına park edilmiş kamyonun sürücüsünün öğle namazında olduğunu düşündüklerini dile getirdiler.

Irak'ta bu yıl içindeki en kanlı saldırı olarak tanımlanan olayın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edilirken, Türkmlerin yaralılar için Türkiye'den uçak ambulans talep ettiği belirtildi.

Kerkük Valiliği, saldırıda, bölgedeki 50 konutun da kullanılamaz hale geldiğini ve burada da çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

Bölgesel yönetimin sağlık yetkilisi Dr. Ziryan Osman, Erbil'de yaptığı basın toplantısında, terörist saldırıdan hemen sonra Erbil ve Süleymaniye'den toplam 15 ambulansın olay yerine gönderildiğini söyledi.

TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİLER
Olayın vahameti nedeniyle komşu ülkelerden, özellikle de Türkiye'den yaralılar için yardım isteyen Osman, "Bundan önceki terörist saldırılardan sonra da Türkiye Cumhuriyeti çok önemli yardımlarda bulundu" dedi.

Bölgesel yönetim olarak, saldırı sonrasında elinden gelen hizmeti verdiklerini ifade eden Osman, "Özellikle Türkiye'den ve genel olarak hayırsever komşularımızdan yaralılara acil yardım etmelerini istiyoruz, ölü sayısının artmasında da endişeliyiz" diye konuştu.

Saldırıyı "insanlık dışı" olarak nitelendiren Osman, saldırının, "kendi halinde olan ve Türkmen olan Tazehurmatı halkına karşı yapıldığını, tam bir trajedinin yaşandığı kasabada çocuk, yaşlı, kadın ve erkeklerden oluşan sivil halkın hedef alındığını" ifade etti.

Bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani de saldırıyı sert bir şekilde kınadı ve "bu çirkin saldırıyla sivil insanların hedef alındığını" kaydetti.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKİCİ
Saldırının, Bağdat'la Washington arasındaki anlaşma uyarınca amerikan askerlerinin kentlerden çekilmeye başladığı sırada düzenlenmesi dikkat çekiyor.

Anlaşma uyarınca, 30 Haziran'a kadar Amerikan birlikleri kentlerden ayrılmış olacak. Iraklı yetkililer, çekilme sırasında şiddet olaylarının artabileceği uyarısında bulunmuştu.

İNTİHAR SALDIRISI: 3 ÖLÜ
Öte yandan, Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısında bomba yüklü araçla düzenlenen bir başka intihar saldırısında, 3 kişi öldü.

Bir polis yetkilisi, saldırının polis devriyesi geçtiği sırada düzenlendiğini ve 3'ü polis 7 kişinin de yaralandığı bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...