Kilise sanal teknolojiye karşı!

İtalya’da, katolik din adamlarının başını çektiği kampanyada, Hristiyanlardan Paskalya’ya kadar teknolojiden uzak durmaları istendi. Amaç, cemaati kiliseye çekmek.

NTV Haber 06.03.2009 - 02:39

İtalya’da Hristiyanlar’dan Paskalya’ya kadar yani 40 gün boyunca, teknolojiden uzak durmaları isteniyor. Hedef, cemaati sanal dünyadan bir süre için de olsa koparıp kiliseye gelmelerini sağlamak.

Katolik dinadamları, teknoloji orucu çerçevesinde, cemaate öncelikle cep telefonu kullanımından kaçınmaları tavsiyesinde bulundul. İnternet, mp3 ve bilgisayar oyunlarından da uzak durulması istendi.

Kampanyaya farklı tepkiler var.  Bir İtalyan’ın kiliseye hak veren yorumu, "Herkes sürekli cep telefonuyla konuşuyor, mesaj gönderip duruyor. İlişkiler neredeyse bitmiş durumda. Çocuklarım bile sürekli cep telefonuyla konuşuyor "  şeklinde iken, bir rahip ise, “Bunu anlamıyorum. Neden mesaj göndermeyecekmişim. Cep mesajıyla inananlara ihtiyaç duyduklarında öğütler verebiliyorum"  şeklinmde tepkisini dile getirdi.

Hıristiyanlar, Paskalya’ya kadar olan 40 günü kapsayan büyük perhiz süresince dünyevi zevklerden olabildiğinde uzak durmaya çalışıyor. Bunun yerine dua ediyor, oruç tutuyor ve tövbe ediyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...