Kiliselerde terör önlemi: Fransa, Paskalya için 13 bin 500 polis görevlendirdi

Moskova saldırısı sonrası güvenlik alarmını en üst düzeye çıkaran Fransa, Paskalya kutlamaları sırasında herhangi bir "terörizme" karşı korumak üzere önlemleri artırdı. İçişleri Bakanı Darmanin, 4 bin 530 kilisenin önünde 13 bin 500 polis ve terörle mücadele askeri konuşlandırıldığını açıkladı.

Kiliselerde terör önlemi: Fransa, Paskalya için 13 bin 500 polis görevlendirdi

, Bayramı için güvenlik önlemlerini ciddi ölçüde artırdı.

Bugün kutlanacak Paskalya Bayramına ilişkin açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 13 bin 500 polis ve terörle mücadele askerinin, kutlamalar sırasında herhangi bir "terörizme" karşı korumak üzere 4 bin 530 kilisenin önünde konuşlandırıldığını söyledi.

Darmanin, "Kolluk kuvvetleri, terörizmin vurabileceği son derece zor bir ortamda ayinleri korumak için Kutsal Cuma'dan Paskalya Pazartesi gününe kadar ülke çapında her yerde hazır bulunmaktadır" dedi.

Fransa, 22 Mart'ta Rusya'nın başkentindeki bir konser salonunda DAEŞ örgütü tarafından üstlenilen ve 144 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından güvenlik alarmını en üst düzeye çıkardı.

Fransa da son yıllarda bir dizi ölümcül cihatçı saldırıyla sarsıldı.

Yılbaşından bu yana planlanan iki saldırı engellendi.

Ulusal terörle mücadele savcılığına göre, bunlardan biri "açıkça cihatçı ideolojiye bağlı" bir adam tarafından "Katolik dini bir binaya karşı şiddet eylemi" içeriyordu.

Savcılar, 62 yaşındaki şahsın mart ayı başında tutuklandığını ve gözaltında tutulduğunu söyledi.

Katolikler ve Protestanlar bugün İsa'nın dirilişini anarken, Ortodoks Hıristiyanlar 6 Mayıs'a kadar bekleyecek.

Sayfa Yükleniyor...