NTV

KKTC'de 'kurultay'dan kaçış yok

Dünya

KKTC’de yüksek mahkeme, tek başına iktidarda olan Ulusal Birlik Partisi’nin 21 Ekim’deki kurultay sonucunun parti tüzüğüne aykırı olduğuna hükmederek, Başbakan İrsen Küçük’ün genel başkan seçilmediğine karar verdi.

Mahkeme, parti tüzüğünün ilgili maddesi uyarınca Başbakan İrsen Küçük’ün ilk turda salt çoğunluk elde edemediği için genel başkan ilan edilemeyeceğine, kurultayın ikinci kez yapılmasına karar verdi.

Mahkeme kurultayın ikinci tur tarihini, Ulusal Birlik Partisi parti meclisinin kararlaştıracağını açıkladı.

Ulusal Birlik Partisi kurultayı 2 aday arasında yapılmış ve Başbakan İrsen Küçük 14 oy farkla yeniden genel başkan ilan edilmişti. Ancak parti tüzüğü, bir adayın ilk turda genel başkan seçilebilmesi için delege sayısının salt çoğunluğu kadar oy almasını öngörüyor.

Başbakan İrsen Küçük’ün rakibi Ahmet Kaşif, kurultayda tüzüğe aykırı karar alındığı gerekçesiyle sonucu mahkemeye taşımıştı.

Mahkeme Kaşif’in itirazını haklı buldu ve kurultayın ikinci turunun yapılmasına karar verdi.

Başbakan İrsen Küçük mahkeme kararını temyize götürdü ancak yüksek mahkeme de önceki kararı onadı ve İrsen Küçük’ün genel başkanlığının geçersiz olduğunu açıkladı.

Ulusal Birlik Partisi parti meclisi, yaklaşık 3 aydır mahkemelik olan kurultayın ikinci tur tarihini belirleyecek. İkinci tur yine Başbakan İrsen Küçük’le Ahmet Kaşif arasında yapılacak. İkinci turda yeni seçilen parti delegeleri de oy kullanabilecek. İkinci turda en fazla oy alan aday Ulusal Birlik Partisi’nin yeni genel başkanı olacak.