Komşu yine grevde

Yunanistan'da kamuya ait yüzlerce işletmenin çalışanları, hükümetin özelleştirme programını protesto etmek için grev yapıyor.

Haberler 09.06.2011 - 14:27

Komşu yine grevde

Yunanistan hükümeti, kamu borcunu azaltmak için çok sayıda malvarlığını satışa çıkarmıştı. Ancak sendikalar, özelleştirmelerin istihdam kaybına yol açacağından endişe ediyor.

Hükümetin özelleştirme programını protesto etmek için kamuya ait yüzlerce işletmenin çalışan bugün grev yapıyor. Greve gidenler arasında toplu taşıma çalışanları ve devlet televizyonunda çalışan gazeteci ve teknik ekip de var.

ÖZELLEŞTİRMENİN HEDEFİ 50 MİLYAR EURO
Diğer yandan Yunanistan hükümetinin, aralarında özelleştirmelerin de olduğu kemer sıkma politikalarını bugünün ilerleyen saatlerinde açıklaması bekleniyor. Özelleştirme programıyla 2015'in sonuna dek 50 milyar Euro elde edilmesi hedefleniyor.

Aralarında Uluslararası Para Fonu IMF'nin de olduğu borç veren kurumlar, Yunanistan'ın maddi yardım almaya devam edebilmesi için bütçe kesintilerinin artırılması gerektiğini söylüyor. Borç veren kurumlar, Yunanistan'ın 110 milyar Euroluk mevcut paketinin yerini alacak yeni kurtarma paketinin serbest bırakılmasının, Atina'nın kamu sektöründe iş kesintisi gibi daha fazla kemer sıkma önlemi geçirmesine ve özelleştirmeleri hızlandırmasına bağlı olduğunu vurguluyor.

AB ve IMF yetkilileri, Yunanistan'a verilen 110 milyar Euroluk kurtarma paketinin sıradaki kısmının büyük olasılıkla Temmuz ayında ödeneceğini söylüyor. Henüz miktarı belli olmayan yeni paketin ise, Yunanistan'ın önümüzdeki iki yılki borçlanma ihtiyacını kapatacağı yolunda haberler bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...