Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde gorillere Covid-19 testi

Ulusal parkların açılışının, dağ gorillerinin testleri tamamlandıktan sonra gerçekleşeceği, sonuçların pozitif çıkması durumunda parkların açılmayacağı belirtildi.

Reuters - Anadolu Ajansı 27.07.2020 - 23:32 | Son Güncelleme : 27.07.2020 - 23:40

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde gorillere Covid-19 testi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) ulusal parklar ziyarete açılmadan önce, dağ gorillerine yeni tip corona virüs (Covid-19) testi yapılacak.

Kongo Doğayı Koruma Enstitüsü (ICCN) Genel Müdürü Cosma Wilungula, yaptığı açıklamada, ulusal parkların açılışının, parklarda yaşayan dağ gorillerinin Covid-19 testleri tamamlandıktan sonra gerçekleşeceğini duyurdu.

Dağ gorillerinin virüsler ve solunum yolu hastalıklarından kolayca etkilendiğinin altını çizen Wilungula, ziyaretçilerin ve başta dağ gorilleri olmak üzere bütün primatların sağlığını korumak için gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.

Wilungula ayrıca, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda, parkların açılmayacağını ifade etti.

Bilim insanlarının, dağ gorillerinin Covid-19 salgınından etkilenebileceği uyarısında bulunmasının ardından, ülkede ulusal parklar ziyarete kapatılmıştı.

Nesli tükenmekte olan dağ gorilleri gibi çok sayıda vahşi hayvana ev sahipliği yapan parklar, turistlerin yanı sıra yasa dışı avcılık yapan grupların da hedefinde yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...