23 Kasımda Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmış, bu sırada Kuzey Kore, Yeonpyeong Adası'nı bombalamış, bombalamada Güney Koreli 4 asker hayatını kaybetmişti. İki ülke arasında var olan gerilimi üst noktaya taşıyan bu gelişmeden sonra Kore Yarımadası’nda sular durulmuyor.

Son olarak Güney Kore bugüne kadarki en büyük askeri tatbikatı yapacağını açıkladı. Güney Kore askeri sözcüsü, tatbikatın önemli olduğunu ve iki Kore'yi ayıran sınırın 20 kilometre güneyindeki Pocheon bölgesinde yapılacağını belirtti. Sözcü, helikopter, 6 savaş uçağı ve tank destekli 800 askerin katılacağı tatbikat sırasında roketatar, tanksavar, taşınabilir top gibi çeşitli silahların kullanılacağını kaydetti.

Tatbikatın yarın başkent Seul'ün 50 kilometre uzağında bulunan, Kuzey Kore sınırının 20 kilometre kadar güneyindeki Pocheon kentinde yapılacağı belirtildi.

Bir ordu yetkilisi de, Kuzey'in geçen ay Yeonpyeong adasına topçu saldırısının tatbikatın yapılma nedeni olup olmadığına ilişkin bir soruya, bunun bir güç gösterisi olacağı karşılığını verdi. Geçmişte bu türden çok sayıda tatbikat yapıldığını ifade eden yetkili, ancak bu tatbikatın kapsamının daha önce eşi benzeri görülmemiş genişlikte olacağını kaydetti.

BİR BAŞKA TATBİKAT DAHA
Öte yandan, Güney Kore'nin bugün doğu sahili açığında üç gün sürecek başka bir tatbikata başladığı, tatbikatta gerçek mermilerin kullanıldığı bildirildi. Yonhap ajansı, tatbikatın Kuzey Kore deniz sınırının 100 kilometre güneyinde yapıldığını, tatbikata 6 donanma botunun katıldığını duyurdu.

Güney Kore ordusunun Birinci Tabur Komutanı Choo-Eun-Sik, Güney Kore Haber Ajansı Yonhap'a yaptığı açıklamada tatbikatın, Kuzey Kore'ye ait devriye gemilerinin veya denizaltılarının Güney Kore sularını muhtemel bir ihlaline karşı cevap verebilecek güçte olduğunu göstermek amacını taşıdığını söyledi.

"Amacımız güçlü bir şekilde hazırlıklı olduğumuzu göstermektir" diyen Choo-Eun-Sik, "Eğer, Kuzey Kore yine Yeonpyeong tarzı yeni bir tahrikte bulunursa, çok ciddi misillemelerde bulunacağız" şeklinde ifadeler kullandı.