Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: Körfez savaşa sürüklenebilir

Katar'ın Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "Gerilimi azaltmak için hala şans var" dedi.

DW Türkçe 11.06.2017 - 14:27

gabriel.jpg

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a verdiği demeçte Katar krizinin savaşa sürüklenebileceğini söyledi.

Gabriel, "Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik" yorumunda bulundu.

Gabriel, son günlerde konuyla ilgli olarak, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İran ve Kuveytli mevkidaşları ile doğrudan ya da telefonla oldukça yoğun bir biçimde görüştüğünü söyledi.

"Bu görüşmeler neticesinde durumun çok ciddi olduğunu biliyorum ama bunu aşma şansımız da var" diye konuşan Alman bakan, "Karşıt taraflar arasında yapılacak görüşmelerin bunun için kaçınılmaz" olduğunu vurguladı.

Hafta başından bu yana Körfez ülkelerinde son yıllardaki en ağır diplomatik kriz yaşanıyor. Suudi Arabistan ve diğer birçok Arap ülkesi Katar'la diplomatik ilişkilerini ve havayolu ulaşımını kesti, sınırlarını kapattı. Bu ülkeler Katar'ı DAEŞ gibi terör örgütlerini desteklemek ve Şii İran'la yakın ilişkiler içinde olmakla suçluyor.

TRUMP'TAN KATAR'A SUÇLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, Katar'ı uzun yıllardır terörü destekleyen bir ülke olarak tanımladı. ABD Başkanı, cuma günü (9 Haziran) Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Katar'ın tarihsel olarak teröre üst düzeyde destek verdiğini belirterek, bu desteğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Trump üç gün önce Twitter üzerinden de, "Ortadoğu'ya yaptığım son ziyarette radikal ideolojilerin artık finanse edilmemesi gerektiğini söyledim. Liderler Katar'ı işaret etti" demişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Trump'ın açıklamalarının memnun edici olduğunu duyurdu.

ABD'DE KATAR'LA İLGİLİ FARKLI SESLER

Öte yandan Katar kriziyle ilgili ABD yönetimi içinde ortak bir dil kullanılmaması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump'tan daha ılımlı bir söylemde bulunmayı tercih etti.

Tillerson, Suudi Arabistan'a ve söz konusu diğer Arap ülkelerine Katar'a yönelik izolasyonun kaldırmaları çağrısı yaptı.

Tillerson aynı zamanda Doha yönetimine de çağrıda bulunarak, komşu ülkelerin endişlerini ciddiye almasını ve terörle mücadele konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...