Avrupa Parlamentosu seçimleri 7 Haziran’da gerçekleşecek. Genelde katılımın düşük olduğu seçimlerde, bu sene de farklı bir tablo beklenmiyor. Ancak bu sene parlamentoya girmek için yarışan adaylar arasında, birçok renkli ismin olması, dikkatleri seçimlere çekiyor.

İlişkili Haberler


Alman Spiegel dergisi, farklı ülkelerden Avrupa Parlamentosu’na girmeye çalışan isimleri inceledi, içlerindeki en renkli kişileri ortaya çıkardı.

İşte içinde korsanlar, prensler, modeller ve televizyon yıldızları olan o liste....

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Parlamentosu’na yeni ve genç yüzler göndermeye karar verince, karısı Veronica Lario ile arası açılmıştı. İçlerinde birçok güzel ve genç kadının bulunduğu adayları gören Lario, durumu "utanmazlık" olarak nitelendirip resti çekmişti. Bunun üstüne Berlusconi kızlarla dolu o listenin üstünü çizdi. Ancak listeden geriye sadece bir isim kaldı: Barbara Matera. 27 yaşındaki bir televizyon yıldızı ve oyuncu olan Matera, siyasette hiç deneyimli değil. Ama ülkesinde gayet popüler ve Youtube’da da videoları en çok izlenen kişilerden biri.

KIZIMIN KAFASI ZANNETTİĞİNİZDEN ÇOK ÇALIŞIR
Avrupa Parlamentosu’nu zorlayan bir başka isim de Romen Elena Basescu. 28 yaşındaki Basescu, Matera gibi siyasette deneyimsiz de değil. Brüksel’de şu ana kadar ülkesi adına birçok çalışma yürüten Basescu, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu’nun kızı. Romanya’nın “Paris Hilton”u olarak tanınıyor. Hareketli bir aşk ve eğlence hayatı var. Ancak yine de Elena’nın entellektüel bir birikimi de olduğu söyleniyor. Babası da kızına, “Kafası zannettiğinizden çok çalışır” diyerek destek veriyor.

Rachida Dati ise Fransa politikasının en aktif ve en tepedeki isimlerinden biri. Her ne kadar ülkesinde Adalet Bakanlığı gibi zor bir görevi yürütüyor olsa da, Dati’nin medya gündeminden düşmemesinin sebebi bakanlığı değil, özel hayatı oldu. Dati, 2 Ocak’ta bir kız çocuk dünyaya getirdi. Ancak kıznınn babasını açıklamayı reddedince sadece Fransa değil, tüm dünya medyasında manşetlere oturdu. Herkes çocuğun babasını merak ederken Dati’nin bir de “Özel hayatım karışıktır” demesi, bütün tartışmaların üstüne tuz-biber ekti. Şimdi Dati’ye Paris’ten ayrılıp, Brüksel’e yerleşme yolu gözüktü.

Almanlar da, Fransızlar kadar olmasa bile, popüler bir ismi Avrupa Parlamentosu’na yollamaya hazırlanıyor. Gabriele Pauli, Bavyera’da Hıristiyan Sosyal Birliği’nin lideri Edmun Stobier’i sadece bir süreliğine de olsa, yerinden eden isim olarak tanınıyor. Motorsiklet tutkusuyla bilinen Pauli, kıfayetleri ve tavırları ile de Alman medyasının her zaman ilgisini çekiyor.

İNTERNET KORSANLARI ÜLKENİN ÜÇÜNCÜ PARTİSİ
Parlamento’ya girmek için yarışan en ilginç isimlerden biri ise 48 yaşındaki İsveçli Christian Engström. Engström, ülkede yeni kurulan Korsan Partisi için yarışıyor. Amacı ise, internette ücretsiz ortak paylaşımı sağlamak ve telif haklarını ortadan kaldırmak. Engström’ün partisinin ülkedeki desteği o kadar büyük ki, üçüncü parti konumuna yükselmiş durumdalar. Bu yüzden Engström’ün AP’ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Çek asıllı Vladimir Remek, ise Rus olmayan ilk kozmonot. 60 yaşındaki eski kozmonot şimdi AP’ye girmek için çabaşıyor.

AVRUPALI LİDERLERİN YARISI DOSTUM, YARISI AKRABAM
Adaylar arasında en asil olanı ise hiç kuşkusuz son İtalya Kralı’nın torunu olan Emanuele Filiberto di Savoia (tam ismi Emanuele Filiberto Umberto Reza Ciro René Maria di Savoia ). Piemont und Venedik prensi olan Di Savoia, Hıristiyan Demokratlar adına yarışıyor. 36 yaşındaki prens, beş dil biliyor ve Avrupalı liderlerin yarısını tanıdığını, diğer yarısı ile de zaten akraba olduğunu söylüyor.

Romen George "Gigi" Becali ise, hem politikacı ve işadamı kimliğiyle tanınıyor, hem de imza attığı skandallarla... Steaua Bükreş takımının sahibi de olan Becali’nin korumaları, Becali’nin arabasının karoserini çalan üç kişiyi yakalayıp, bagaja koyarak götürdükleri bir yerde saatlerce işkence yaptılar. Babası bir çoban olan Becali, kendisinin yönetmek için yaratıldığına inanıyor ve ülkesinin başkanı olmaya da aday olacağını söylüyor.

BERLUSCONI DESTEK İÇİN YARIŞIYOR
43 yaşındaki Bulgar Slavi Binev ise disko ve bar işletmecisi. Ama Binev aynı zamanda 1990 ve 1992’de tekvando dalında Avrupa Şampiyonu oldu.

Ve son olarak AP’ye girmeye hazırlanan adaylar içinde en popüler olanı: İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi. 72 yaşındaki İtalyan Başbakan bir yandan 18 yaşınadki Noemi Letizia ile yaşadığı ilişkisiyle gündemde, bir yandan da eşinin açtığı boşanma davasıyla. Bütün bu karmaşanın içinde Berlusconi bir de Avrupa Parlamentosu’na gitmeye hazırlanıyor. Bir ülke başbakanının aynı zamanda AP’de temsil edilmesini engelleyen bir kural yok. Berlusconi daha önce de iki görevi aynı anda yürütmüştü, ama AP’ye genelde gitme imkanı bulamamıştı. Bu defa da Berlusconi’nin seçilmesi, ancak seçildikten sonra yerini yedek adaylardan birine bırakmaası bekleniyor. Berlusconi seçimlere katılma amacını, adaylara destek vermek olarak açıklıyor.