Korsanlar Yunan gemisini bıraktı

Mart ayında kaçırılan 'Titan' adlı geminin 24 mürettabatıyla birlikte serbest bırakıldığı açıklandı. Somalili korsanlar, dün de başka bir Yunan gemisini kaçırmıştı.

Anadolu Ajansı 15.04.2009 - 20:05

Somalili korsanlar, geçen ay kaçırdıkları bir Yunan şirketine ait Saint Vincent bandıralı kargo gemisini serbest bıraktılar.

Yunanistan Deniz Ticareti Bakanlığı'ndan bir yetkili, yaptığı açıklamada, 'Titan' adlı geminin 24 mürettebatıyla serbest bırakıldığını bildirdi.

Yetkili, ''Şirket, geminin ve mürettebatının serbest bırakıldığını bildirdi. Mürettebatın sağlık durumu iyi. Mürettabat arasında 3 Yunanlı vardı. Gemi şimdi ilk güzergahı olan Güney Kore'ye doğru seyir halinde'' dedi.

Gemi, 19 Mart'ta Karadeniz'e yol alırken kaçırılmıştı.

Somalili korsanlar dün de Yunan şirketine ait Saint Vincent bandıralı 'MV Irene E.M.' adlı bir yük gemisini 22 mürettebatıyla kaçırmışlardı.
Fransız donanması, Amerikalılar'a ait bir ticari gemiyi Hint Okyanusu'nda kaçırma girişiminde bulunan 11 Somalili korsanı gözaltına aldı.

Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, donanmaya bağlı ''Nivose'' isimli fırkateyninin, Kenya'nın doğusundaki Mombasa limanına 900 kilometre uzaklıkta, korsanların kullandığı gemi ve 2 sürat teknesine el koyduğu bildirildi.

Açıklamada, Fransa Hava Kuvvetleri'ne bağlı keşif uçaklarının da operasyona destek verdikleri kaydedildi.

AB, korsanlarla mücadele için Fransız, Almanya, İspanyol ve İtalyan deniz kuvvetlerinden bir filoyu bölgeye gönderme kararı almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...