Kosova’da yasadışı organ naklinde Türk doktor

Haberler 20.12.2008 - 15:15

Polis sözcüsü Veton Elşani’nin NTV’ye verdiği bilgiye göre yasadışı organ nakli skandalı, Priştine’deki “Medicus” adlı özel hastanede bir Türk vatandaşının bir İsrail vatandaşına böbreğini vermesiyle ortaya çıktı. Olayın öğrenilmesiyle ameliyatı gerçekleştiren Kosovalı doktorlar tutuklandı, ancak olaya karışan Türk doktor aranıyor.

Elşani’nin yaptığı açıklamaya göre, aranan Türk doktorun Kosova sınırları içinde bulunduğa inanılıyor. RTK Kosova devlet televizyonun haberine göre fırarda olan Türk doktor, izinsiz böbrek nakli yaptığı gerekçesiyle daha önce Türkiye’de de tutuklanmış.

Kosova’da sağlık kanunun 46. maddesine göre, özel klinklerde organ nakli yapılması yasak. Bu nedenle naklin yapıldığı Priştine’deki “Medicus” kliniğine ruhsat verdiği düşünülen Kosova Sağlık Bakanlığı Daimi Sekreteri’nin vekili İlir Recay’ın, savcının talimatıyla tutuklandığı bildirildi.

Kosova Polisi, olayla ilgili soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüldüğünü açıkladı.

OLAY NASIL GELİŞTİ?
Geçtiğimiz hafta bir Türk vatandaşı Priştine Havalimanı’nda, Kosova’ya geliş nedenini kalp rahatsızlığı tedavisi olarak açıkladı. Rutin bir kontrolün ardından bu kişinin yanında bu tedaviyi sağlayacak para olmadığı tespit edildi.

Dört gün sonra dönüş yolculuğu için yine havaalanına gelen Türk vatandaşı, polis tarafından takip edilidi. Tavırlarındaki halsizlik dikkat çekince, bu kişi doktora gönderildi ve organ nakli skandalı ortaya çıktı.


Sayfa Yükleniyor...