Küba Devrimi 50 yaşında

Küba Devrimi’nin başlangıcı olarak kabul edilen Monkada Kışlası’na düzenlenen baskının 50’inci  yıldönümü kutlandı. Raul Castro’nun konuşmasında ise devrimden çok ekonomik kriz vardı.

NTV Haber 27.07.2009 - 12:26

Küba Devrimi 50 yaşında

Kutlamaların merkezi, Başkent Havana'ya 800 kilometre uzaklıktaki Holguin kentiydi.


Burada gerçekleştirilen törende 200 bin kişiye seslenen Küba Lideri Raul Castro, açık sözlü konuşarak küresel ekonomik kriz nedeniyle ülkeyi zor günlerin beklediğini söyledi.

Castro, tarımdaki üretimin düşüklüğünden şikayet etti ve Küba'nın yaşadığı tüm sorunlardan Amerika Birleşik dDevletleri'nin 47 yıldır uyguladığı ticari ambargoların sorumlu tutulamayacağını vurguladı. Castro konuşmasında şunları söyledi:

“Bu ülkede üretebileceğimiz ürünleri üreterek yüz milyonlarca dolar tasarruf yapabiliriz. abartmıyorum. Başka ülkelerden bunları ithal ederek milyonlarca dolar harcıyoruz. Balbuki toprağımız var. Şimdi üretip üretemeyeceğimizi görelim. Bunun emperyalizme ölüm diye bağırmakla bir alakası yok.”

Küresel ekonomik krizin yanısıra 10 milyar dolar zarara yol açan kasırgalar da Küba ekonomisini zorluyor. Nakit sıkıntısı çeken Küba hükümeti, elektrik kesintileri, toplu taşımanın azaltılması ve bazı fabrikaların kapatılmasıyla tasarruf yapmaya çalışıyor.

Fidel ve Raul Castro'nun arkadaşlarıyla birlikte 26 temmuz 1953'te Moncada kışlasına düzenlediği baskın, Küba Devrimi’nin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Devrim, 1 Ocak 1959'da diktatör Batista'nın ülkeyi terketmesi ve Fidel Castro'nun iktidara gelmesiyle sonuçlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...