Kudüs'teki saldırıda 3 İsrailli öldü: Hamas üstlendi

Batı Kudüs'te düzenlenen silahlı saldırıda 3 İsraillinin öldüğü, 3 kişinin de ağır yaralandığı bildirildi. Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Batı Kudüs'te üç İsraillinin öldürüldüğü noktada "bireysel silahlanmayı artırma" çağrısı yaptı. Saldırıyı Hamas üstlendi.

Kudüs'teki saldırıda 3 İsrailli öldü: Hamas üstlendi
Foto: Reuters

Polis Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Batı 'ün girişinde İsraillilere yönelik saldırı gerçekleşti.

Saldırıyı gerçekleştiren iki şüphelinin ateş açılarak etkisiz hale getirildiğini açıklayan İsrail polisi, olay yerine çok sayıda birlik gönderildiğini bildirdi.

İsrail polisi, saldırıda 3 İsraillinin öldürüldüğünü, 3 kişinin de ağır yaralı olduğunu açıkladı.

SALDIRIYI HAMAS ÜSTLENDİ

Hamas'ın Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, Batı Kudüs'te düzenlenen silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Suvar Bahir beldesinden Murad Nemr (30), İbrahim Nemr (38) olduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu saldırının "İsrail'in abluka altındaki Şeridi'nde gerçekleştirdiği katliamlar, Cenin'de öldürdüğü çocuklar, Filistinli esirlere karşı ihlaller ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılar, insanların burada ibadet etmesine getirdiği engellere karşılık yapıldığı" kaydedildi.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberinde, Hamas mensupları olduğu ifade edilen Filistinli Murad'ın 2010 ve 2020 yılları arasında tutuklu olduğu, İbrahim'in ise 2014'te tutuklandığı aktarıldı.

Haberde, iki kardeş hakkındaki suçlamalara yer verilmezken İbrahim'in ne zaman serbest bırakıldığına dair de bilgi verilmedi.

Kudüs'teki saldırıda 3 İsrailli öldü: Hamas üstlendi - 1

AŞIRI SAĞCI BAKAN'DAN BİREYSEL SİLAHLANMA ÇAĞRISI

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, 3 İsraillinin sonucu öldürüldüğü Batı Kudüs'ün girişinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Saldırının "Hamas ile konuşulmaması gerektiğini ortaya koyduğunu" savunan Ben-Gvir, "Her taraftan gelen eleştirilere rağmen gerek acil durum hizmetleri çalışanları gerekse sivillere, her yerde silah dağıtmaya devam edeceğim. Defalarca görüyoruz ki silah hayat kurtarır." dedi.

Ben-Gvir, bu nedenle bir buçuk aydır "silah kullanma kursları açtığını, silah dağıttığını ve sivillerin silah ruhsatı alımını kolaylaştırdığını" kaydetti.

Polisin olmadığı yerde silahlı sivillerin "hayat kurtarabileceğini" savunan Ben-Gvir, Hamas ile Gazze'de varılan mutabakata karşı tutumunun bilindiğini, saldırının Hamas tarafından düzenlendiğini ileri sürdü.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...