Kuzey Kore, uluslararası uyarılara karşı gelerek uzun menzilli füze denemesi yaptı.

Resmi medya organları, Unha-3 füzesinin fırlatıldığını ve uydunun başarıyla yörüngeye yerleştiğini duyurdu.

Kuzey Kore, daha önce teknik sorunlar nedeniyle füzenin fırlatılmasının 29 Aralık'a ertelendiğini açıklamıştı.

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-seok, televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında Kuzey Kore'nin fırlattığı füzeyi yerel saatle 9.51'de tespit ettiğini, füzenin ilk katının bir dakika sonra Sarı Deniz'e düştüğünü, füzenin en son 9.58'te Okinawa'nın batısında görüldükten sonra radarlardan kaybolduğunu açıkladı.

TEPKİLER GECİKMEDİ
Birleşmiş Milletler, ABD, Güney Kore, Japonya ve diğer ülkeler, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesini kınadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Yung-bak, ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırırken Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, Kuzey Kore'ye uygulamanın sonuçlarına katlanacağı uyarısında bulundu. Japonya Dışişleri Bakanlığı ise, BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması talebinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen ilk tepki, gelişmelerin izlendiği ve ilerleyen zamanda konuyla ilgili bir açıklama yapılacağı oldu. İngiltere ise Kuzey Kore'nin roket fırlatmasının kendilerinde hoşnutsuzluk yarattığını açıkladı.

NİSAN AYINDA BAŞARISIZ OLUNDU
BM Güvenlik Konseyi'nin 1874 sayılı kararı, Kuzey Kore'nin nükleer ya da balistik deneme yapmasını yasaklıyor. Kuzey Kore'nin Nisan ayında yaptığı deneme başarısız olmuş, Taepodong-2 füzesinin ilk katı Sarı Deniz'de Seul'un 165 km uzağına, çalışmayan ikinci ve üçüncü katları ise açık denize düşmüştü. Kuzey Kore, uzun menzilli balistik füzesi Taepodong-2'yi daha önce de Temmuz 2006 ve Nisan 2009'da denemişti.

Babası Kim Jong'un 17 Aralık'ta ölmesinin ardından iktidara gelen genç lider Kim Jong Un, Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer silah hedeflerinin devam edeceğini açıklamıştı.